Baş ağrısı nedenleri

Birincil baş ağrısı

İkincil baş ağrısı

Baş ağrısı belirtileriniz, doktorunuzun sebebini ve uygun tedaviyi belirlemesine yardımcı olabilir. Çoğu baş ağrısı ciddi bir hastalığın sonucu değildir, ancak bazıları acil bakım gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Baş ağrısı genellikle nedene göre sınıflandırılır

Birincil baş ağrısı, başınızın içindeki ağrıya duyarlı yapılardaki aşırı aktivite veya sorunlardan kaynaklanır. Birincil baş ağrısı, altta yatan bir hastalığın semptomu değildir.

Beyninizdeki kimyasal aktivite, kafatasınızı çevreleyen sinirler veya kan damarları veya başınızın ve boynunuzdaki kaslar (veya bu faktörlerin bir kombinasyonu), birincil baş ağrılarında rol oynayabilir. Bazı insanlar da, böylesi baş ağrısı geliştirme olasılıklarını artıran genler taşıyabilir.

En yaygın baş ağrıları şunlardır:

Birkaç baş ağrısı örüntüsü genellikle birincil baş ağrısı türleri olarak düşünülür, ancak daha az yaygındır. Bu baş ağrısı, alışılmadık bir süre veya belirli bir etkinlikle ilgili ağrı gibi farklı özelliklere sahiptir.

Genel olarak primer olarak düşünülse de, her biri bir altta yatan hastalığın semptomu olabilir. İçerirler

Bazı başlıca baş ağrısı, yaşam tarzı faktörleri tarafından tetiklenebilir;

İkincil bir baş ağrısı, başın ağrıya duyarlı sinirlerini harekete geçirebilen bir hastalığın semptomudur. Ciddi derecede değişen herhangi bir sayıda durum sekonder baş ağrılarına neden olabilir.

İkincil baş ağrısı olası nedenleri şunlardır

Bazı ikincil baş ağrısı türleri arasında

Burada gösterilen nedenler yaygın olarak bu belirti ile ilişkilidir. Doğru bir teşhis için doktorunuzla veya diğer sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.