Derin ven trombozu nasıl tedavi edilir?

Doktorlar, derin ven trombozunu (DVT) ilaçlar ve diğer cihazlar ve terapilerle tedavi eder. DVT’yi tedavi etmenin başlıca hedefleri

Doktorunuz DVT’yi önlemek veya tedavi etmek için ilaç reçete edebilir.

Antikoagülanlar (AN-te-ko-AG-u-lants) DVT’yi tedavi etmek için en yaygın ilaçlardır. Kan inceltici olarak da bilinirler.

İlaçlar

Bu ilaçlar kanınızın pıhtılaşma kabiliyetini düşürür. Ayrıca mevcut kan pıhtının daha da büyümesine engel olurlar. Bununla birlikte, kan inceltici zaten oluşan kan pıhtılarını parçalayamaz. (Vücut çoğu kan pıhtısını zamanla eritir.)

Diğer Tedavi Türleri

Kan inceltici hap, deri altında enjeksiyon veya bir damara (damardan veya IV, enjeksiyon olarak adlandırılır) yerleştirilen bir iğne veya tüp yoluyla alınabilir.

Warfarin ve heparin, DVT’yi tedavi etmek için kullanılan iki kan inceltici. Warfarin hap şeklinde verilir. (Coumadin®, varfarin için yaygın bir markadır.) Heparin, bir enjeksiyon veya IV tüp yoluyla verilir. Farklı heparin türleri vardır. Doktorunuz sizinle seçenekleri tartışacaktır.

Doktorunuz hem heparin hem de varfarin ile aynı anda tedavi edebilir. Heparin hızlı davranır. Warfarin çalışmaya başlamadan 2-3 gün önce alır. Varfarin çalışmaya başladıktan sonra heparin durdurulur.

Hamileler, genellikle heparin ile tedavi edilirler, çünkü varfarin gebelik sırasında tehlikelidir.

Kan tinerlerini kullanan DVT tedavisi genellikle 6 ay sürer. Aşağıdaki durumlar tedavinin süresini değiştirebilir

Kan incelticilerinin en sık görülen yan etkisi kanamadır. Kan teneffüsünüz çok fazla olursa kanama olabilir. Bu yan etki hayatı tehdit edici olabilir.

Bazen kanama iç kısımda (vücudunuzun içinde) bulunur. Kan incelticileriyle tedavi edilen insanlar genellikle kanlarının pıhtılaşma kabiliyetini ölçmek için düzenli kan testlerine tabi tutulurlar. Bu testlere PT ve PTT denir.

Bu testler doktorunuza doğru miktarda ilacı kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Kolay morarma veya kanama varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar, ilaçlarınızın kanınızı çok fazla incelttiğinin işaretleri olabilir.

Bu ilaçlar kan pıhtılaşma sürecine müdahale eder. Heparin kullanamayan hastalarda kan pıhtını tedavi etmek için kullanılırlar.

Doktorlar, şiddetli semptomlara neden olan büyük kan pıhtılarını hızla çözmek için bu ilaçları reçete eder. Trombolitikler ani kanamalara neden olduğundan, yalnızca hayatı tehdit eden durumlarda kullanılırlar.

Kan tinerlerini alamazsanız veya iyi çalışmıyorsa, doktorunuz bir vena kava filtresi önerebilir.

Filtre, vena kava adı verilen büyük bir damara yerleştirilir. Filtre pulmoner emboliyi önleyen akciğerlere gitmeden önce kan pıhtıları yakalar. Bununla birlikte, filtre yeni kan pıhtılarının oluşmasını durdurmaz.

Dereceli sıkıştırma çorapları kan pıhtına bağlı bacak şişmesini azaltabilir. Bu çoraplar, ayak kemerinden dizin hemen üst veya altına kadar olan bacaklara takılırlar.

Sıkıştırma çorapları ayak bileğinde sıkışır ve bacak yukarı çıkarken gevşer. Bu, bacağa nazik bir baskı oluşturur. Baskı, kan dolaşımından ve pıhtılaşmadan korur.

Üç çeşit sıkıştırma çorabı var. Bir tür en düşük miktarda basınç sağlayan destek külotlu çoraptır.

İkinci tip tezgah üstü sıkıştırma hortumudur. Bu çoraplar külotlu çoraptan daha fazla baskı yapar. Tezgah üstü sıkıştırma hortumu tıbbi malzeme mağazalarında ve eczanelerde satılmaktadır.

Presleme dayanımlı sıkıştırma hortumu en yüksek miktarda basınç sunar. Ayrıca tıbbi malzeme mağazalarında ve eczanelerde satılmaktadır. Bununla birlikte, özel eğitim almış birinin bu çoraplar için size uygun olması gerekir.

Sıkıştırma çorapları giymek ne kadar süreceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.