Ekstragonadal Germ Hücreli Tümörler

Bir germ hücresi bir fetus geliştikçe oluşturan hücre türüdür. Bu hücreler daha sonra yumurtalıklarda testis veya yumurta sperm haline gelir. Bazen, germ hücreleri önce veya doğumdan sonra ya vücudun diğer bölgelerinde, bir germ hücreli tümör içine gelişebilir.

Ekstragonadal germ hücreli tümörler gonadlar (testisler ve yumurtalıklar) dışında vücudun bazı bölgelerinde oluşturur. Onlar vücudun herhangi bir yerinde büyümeye başlar, ancak genellikle beyin, göğüs, omurganın alt kısmında, ya da karın içinde epifiz bezi oluşabilir.

Ekstragonadal germ hücreli tümörler iyi huylu (kanser olmayan) olabilir ya da kötü huylu (kanser) olabilir. Benign ekstragonadal germ hücreli tümörler iyi huylu teratom denir. Bu malign ekstragonadal germ hücreli tümörler daha sık görülür ve genellikle çok büyük. Malign ekstragonadal germ hücreli tümörler iki tür Nonseminomlar ve seminomlardır. Nonseminomlar büyümek ve seminomlar daha hızlı yayılmaya eğilimindedir. Nonseminomlar genellikle büyük ve belirti ve semptomlara neden olurlar.

Ekstragonadal germ hücreli tümörler gonadlar (testis veya yumurtalık) dışında vücudun bazı bölgelerinde oluşturur. Bu beyinde epifiz bezi, mediasten (akciğerler arasındaki bölge) ve retroperitonu (karın arka duvarı) içerir.