ektopik gebelik: yöneten metotreksat yan etkileri – Konu genel bakış

Tedavi kanser ve romatoid artrit tedavisinde yaygın olarak bir çok ay boyunca sürdüğünde Metotreksat yan etkiler problemlere yol daha olasıdır. Ama yan etkileri metotreksat ektopik gebeliğin sonlandırılması verildiğinde ortaya yapmak.

Aşağıdaki öneriler metotreksat yan etkileri yönetmenize yardımcı olabilir. Tedaviniz sırasında sahip herhangi bir belirtileri hakkında doktorunuza söyleyin.

küçük öğün daha sık yerine günde üç büyük öğün yiyin; önlemek veya bulantı azaltmak için böyle bir proklorperazin veya ondansetron (Zofran) gibi bir Bulantı (antiemetik) ilaç kullanımı hakkında doktorunuza danışın; Mümkün olduğunca istirahat; çevrenizdeki güçlü kokuları ortadan kaldırmak için çalışın; Bu tür mide tahrişi riskini artırabilir ibuprofen ve aspirin gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID), kullanmayın; dehidratasyonu önlemek için bol su içmek.

Gün boyunca çeşitli dinlenme süreleri planlayın; aile üyeleri veya arkadaşlarından yardım isteyin.

Sık sık dinlendirin; Değişim pozisyonları yavaş yavaş, özellikle ayakta durma pozisyonuna oturur taşırken; Eğer yürürken başkalarının size yardımcı olmak için izin verin.

kahve, baharatlı ve tuzlu gıdalar ve narenciye kaçının. Bu besinler daha da acıyan ağız kötüleştirebilir; Böyle dondurma, custards veya jelatin gibi yumuşak gıdalar yiyin; ağzınızı ılık tuzlu su çözeltisi ile her 2 saatte durulayın. ılık su 8 fl oz (240 mL) içinde yemek tuzu 1 çay kaşığı (5 g) karıştırılır. mideni bozabilir, çünkü tuzlu su çözeltisi yutmayın.

pirinç, kuru ekmek veya kraker, muz ve elma gibi hafif gıdalar, yiyin. baharatlı gıdalar, diğer meyve, alkol, kahve ve süt ürünleri kaçının; dehidratasyonu önlemek için bol su içmek.