endometriozis cerrahi seçenekleri ve sonuçları: laparoskopi ve histerektomi

Ameliyat endometriozis tedavi olmamasına rağmen, birkaç için çoğu kadın ve uzun vadeli rahatlama için kısa vadeli sonuçlar teklif yok.

Bazı çalışmalar cerrahi sonrası hormon tedavisi ile yeni veya geri dönen endometriozis büyümesini engelleyerek ağrı-free süresinin daha uzun yapabilirsiniz düşündürmektedir. 4

hormon tedavisi ile tedavi semptomları kontrol değil ve belirtiler günlük yaşam müdahale; Endometrial implantlar veya skar dokusu (adezyonlar) karnında diğer organların fonksiyonları ile müdahale; Endometriozis kısırlık neden olur.

Laparoskopi Laparoskopi teşhis ve endometriozis tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Doktorunuz bir laparoskopi tavsiye, eğer kaldırmak veya implant ve skar dokusu yok etmek için büyük olasılıkla bakmak ve kullanılacak; ooferektomi ile ooferektomi HİSTEREKTOMİ ile histerektomi hamile bir planımız yok kadınlar içindir. Bu uzun vadede ağrı ile yardımcı olabilir. yumurtalıkların kaldırıldıktan sonra ancak, düşük östrojen seviyeleri yan etkileri şiddetli olabilir. erken menopoza başlattığınızda ve gelecekteki osteoporoz artar risk size kemikleri korumak için tedbirler almak sürece.