epilepsi: multipl subpial transeksiyon (MST)

Bazen, beyin nöbetler beynin hayati bir alanda başlar – örneğin, hareket, duygu, dil, ya da bellek kontrol bölgelerde. Bu durumda, multipl subpial transeksiyon denilen nispeten yeni bir epilepsi tedavi olduğunda (MST) bir seçenek olabilir. MST beyin dokusu (beyaz madde) daha derin katmanlarında konsantre edildi hayati işlevlerini koruyucu, beyin (gri madde) dış tabakalar sinir lifleri keserek nöbet darbeleri durur.

epilepsisi olan çoğu kişi ilaç ile nöbetler kontrol edebilirsiniz. Ancak, epilepsisi olan kişilerin yaklaşık% 20’si ilaçlarla geliştirmek değil. Bazı durumlarda, cerrahi nöbet neden beynin bir parçası tavsiye edilebilir kaldırın.

MST olan nöbetler güvenli bir şekilde kaldırılamaz beyin bölgelerinde başlayacak ilaca cevap ve olmayan kişiler için bir seçenek olabilir. Buna ek olarak, kişi cerrahiden yarar sağlayacak makul bir şans olmalı. MST tek başına ya da beyin dokusu (rezeksiyonu) bir bölümünün çıkarılması ile yapılabilir. MST ayrıca Landau-Kleffner sendromu (LKS), nöbetlere neden olur ve konuşma ve anlama kontrol beynin bölümlerini etkileyen nadir çocukluk beyin bozukluğu olan çocuklar için bir tedavi olarak kullanılabilir.

MST adayları kapsamlı bir ön-cerrahi değerlendirmeye tabi – nöbet izleme, elektroensefalografi (EEG), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) de dahil olmak üzere. Bu testler cerrahi uygulanabilir olması durumunda nöbetler ortaya çıkar ve tespit beyinde alanı belirlemekte yardımcı olur.

Bir başka test beyindeki elektriksel aktiviteyi değerlendirmek için video kameralar ortaya çıktıkça EEG beynin etkinliğini izler iken, nöbetler kaydetmek için kullanıldığı EEG-video izleme vardır. Bazı durumlarda, invaziv izleme – elektrotlar beynin belirli bir alan üzerinde kafatası içine yerleştirilir burada – daha da nöbet sorumlu doku tanımlamak için kullanılır.

MST bir Kraniotomi denilen bir prosedür kullanılarak beynin bir bölgesini açıkta gerektirir. Hasta anestezi ile uyutulur sonra, cerrah kafa derisi bir kesi (cut) yapar ( “Crani” “. oyulmuş” kafatası ve “yotomi” anlamına gelir anlamına gelir) bir kemik parçası kaldırır ve geri çeker dura bir bölümü, beyin kapsayan sert zar. Bu cerrah onun cerrahi aletler ekler hangi bir “pencere” oluşturur. Cerrah hayati fonksiyonlardan sorumlu beyin bölgeleri anormal beyin dokusu alanlarını belirlemek ve önlemek için ameliyat öncesi beyin görüntüleme sırasında toplanan bilgileri kullanır.

Beynin büyütülmüş görünümünü üretmek için bir cerrahi mikroskop kullanarak, cerrah paralel bir dizi hemen pia mater altında gri cevherde, sığ kesimler (transection), (subpial), o altında yatan (beyin çevreleyen hassas zarı yapar Dura). kesikler nöbetlerin kaynağı olarak tanımlanan tüm alana yapılır. işlemler yapıldıktan sonra, dura ve kemik yerine geri sabittir ve kafa derisi dikiş veya zımba kullanılarak kapatılır.