Evde kan basıncını en iyi şekilde ölçme

Tansiyonunuzu evde kontrol etmek, yüksek tansiyonu yönetmenin önemli bir parçasıdır. Ev monitörlerini nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı öğrenin.

Tansiyonunuzu evde kontrol etmek, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) yönetmenin önemli bir parçasıdır.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) ve diğer kuruluşlar, yüksek tansiyonlu kişilerin evde kan basıncını izlemelerini öneriyorlar. Evde izleme, kan basıncınızı tanıdık bir ortamda sabit tutmanıza, ilaçlarınızın çalışıp çalışmadığına karar vermenize ve sizi ve doktorunuzu potansiyel sağlık komplikasyonlarına karşı uyarır.

Kan basıncı monitörleri, reçetesiz olarak ve yaygın olarak mevcuttur, bu nedenle evde izleme, durumunuzu iyileştirmek için kolay bir adımdır. Başlamadan önce doğru tekniği bilmek ve iyi bir evde kan basıncı monitörü bulmak önemlidir.

Evde kan basıncınızı izleme

Cihaz hassasiyeti

Herkes evde kan basıncını izleyemez. Düzensiz bir kalp atışınız varsa, evde yapılan kan basıncı denetleyicileri size doğru bir okuma sunmayabilir.

Çoğu eczane, tıbbi malzeme mağazası ve bazı web siteleri evde kan basıncı denetleyicileri satmaktadır. Otomatik veya elektronik bir cihaz önerilir. Durumunuz için en iyi monitörü seçmeniz için seçimleri doktorunuzla tartışın.

Monitörler genellikle aynı temel parçalara sahiptir

Üst kola takılan dijital monitörler genellikle en doğru seviyededir.

Üst kolunuz için yeterince büyük bir manşet bulamazsanız, alt kolunuza veya bileğinize manşet takma konusunda doktorunuza danışın. Bu manşet türlerini doğru kullanmak zor olabilir. Doktorunuza sizin için seçenekler olup olmadıklarını ve nasıl kullanılmaları gerektiğini sorun.

Kan basıncınızı parmağınızla ölçen cihazlar önerilmez.

Eczanelerde bulunanlar gibi halka açık tansiyon makineleri, kan basıncınız hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir, ancak bazı sınırlamalara da sahip olabilirler. Bu makinelerin doğruluğu, doğru manşet ebadı ve makinelerin doğru kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Halka açık tansiyon makinelerini kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Bir tansiyon monitörü seçerken,

Bir tansiyon monitörü almadan önce, monitörün onaylandığından emin olmak için doktorunuza danışın – okunması doğru ve tekrarlanabilir demektir. Yılda bir kez, monitörünüzün doğruluğunu doktorunuza getirerek ve monitörünüzün okumalarını doktor tarafından yapılanlarla karşılaştırarak kontrol edin.

Doğru bir monitör seçmenin bir yolu, Dabl Eğitim Güvenliği ve İngiliz Hipertansiyon Derneği’nden edinilen geçerli evde kan basıncı kontrol cihazlarının listesini kontrol etmektir. Bu kuruluşlar pek çok monitör test etmiş ve bulgularını kendi web sitelerinde yayınlamışlardır.

Ne tür bir evde kan basıncı monitörünü seçerseniz seçin, doğru kullanımı eğitim ve uygulama gerektirir. Seçtiğiniz cihazın sizin için en uygun seçim olduğundan emin olmak için cihazı doktorunuza veya hemşirenize götürün ve monitörün doğru şekilde nasıl kullanılacağını öğrenin.

Evde doğru kan basıncının izlenmesini sağlamak için

Kan basıncı gün boyunca değişir ve okumalar genellikle sabahları biraz daha yüksektir. Ayrıca, kan basıncınız evde tıbbi bir ofise göre biraz daha düşük olabilir, tipik olarak yaklaşık beş puan.

Tansiyonunuzda olağandışı veya kalıcı artışlar olması durumunda doktorunuza danışın. Doktorunuza hangi okumanın derhal tıbbi büroya çağırılması gerektiğini sorun.

Bazı insanlar kan basıncı ölçümlerini elle kaydeder.

Elektronik bir kişisel sağlık kaydınız varsa, bilgilerinizi bir bilgisayar veya mobil cihaz kullanarak kaydetmeyi seçebilirsiniz. Bu size, okumalarınızı sağlık hizmeti sunucularınız ve aile üyelerinizle paylaşma seçeneği sunar. Bazı kan basıncı monitörleri bu verileri otomatik olarak yükler.

Tansiyonunuz iyi kontrol edilmişse, evde sadece birkaç gün her ay kontrol etmeniz gerekebilir. İlaçlarınızı veya diğer tedavilerinizde herhangi bir değişiklik yapıyorsanız veya diyabet gibi başka bir sağlık sorunuz varsa, yalnızca evde gözlem yapmaya başlıyorsanız, daha sık kontrol etmeniz gerekebilir.

Evde kan basıncı kontrolü, doktor ziyaretlerinizin yerini tutmaz ve evde yapılan kan basıncı denetleyicilerinin bazı sınırlamaları olabilir. Normal okumalar alsanız bile, önce doktorunuzla konuşmadan, ilaçlarınızı kesmeyin veya değiştirmeyin veya diyetinizi değiştirmeyin. Bununla birlikte, devam eden ev izleme, kan basıncınızın kontrol altında olduğunu gösteriyorsa, doktorunuzla daha az randevu almanız mümkün olabilir.

Evde kan basıncınızı izlemek karışık veya rahatsız edici olmak zorunda değildir. Uzun vadede, yüksek kan basıncıyla ilgili daha az komplikasyon riski çekebilir ve daha sağlıklı bir yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et