Extraneal

İyodextrin peritoneal diyaliz solüsyonu, glikoz dehidrojenaz pirolokinolinkuinonu (GDH-PQQ), glukoz-boy-oksidoredüktaz (GDO) ve glükoz dehidrojenaz favin-adenin dinükleotidi ( GDH-FAD) tabanlı maltoz nedeniyle glikoz ölçümleri. İcodextrin peritoneal diyaliz solüsyonu kullanan hastalarda sadece glukoza özgü monitörleri ve test şeritlerini kullanın.

Extraneal için Kullanır

Terapötik Sınıf: Diyaliz Solüsyonu

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyondaki yaş ile icodextrin etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı olarak icodextrin kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Extraneal’ı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Icodextrin bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Doktorunuz ihtiyaç duyduğunuz çözümün ne kadarına karar vereceğinizi ve ne sıklıkta kullanılacağını söyleyecektir. Bu çözüm, kateter adı verilen özel bir tüp vasıtasıyla verilir. Kateter küçük bir operasyon sırasında karnınıza yerleştirilir.

Doktorunuz, hemşireniz veya diğer eğitimli sağlık uzmanınız periton diyalizi ve nasıl çalıştığını öğrenecektir. İşlemi kendiniz yapmadan önce tüm talimatları anlamalısınız. İşlemdeki tüm adımları tam olarak eğitildikçe izleyin.

Bu çözüm, peritoneal diyaliz sırasında kullanacağınız bir sıvı türüdür. Bu çözüm, periton diyalizi için uzun süre yer değişimi içindir. Uzun süreli ikamet 8 saatten daha uzun sürer. Diğer borsalarda kullanmanız için başka akışkanlara sahip olacaksınız. Doktorunuz size söylemediği sürece bu çözümü 24 saat içinde birden fazla kullanmamalısınız.

Kullanmak

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı alırken doktorunuz ilerlemenizi yakından kontrol edecektir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine izin verecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Kan şekeri seviyenizi ölçerseniz, bu çözüm, bazı monitör ve test şeritleri için yanlış yüksek kan şekeri okumalarına neden olabilir. Yalnızca bir glukoza özgü monitör ve test şeritleri kullanmanız gerekir. Doğru monitörü ve test şeritlerini seçmenize yardım etmek için doktorunuza veya hemşirenizden isteyin. Bakıcı, belirli bir tür monitör ve test şeritlerine olan ihtiyacınızı açıklayan bir cüzdan kartı bulundurmanızı öneriyor olabilir.

Icodextrin, peritonit olarak adlandırılan periton boşluğunda bir enfeksiyona neden olabilir. Bu, peritoneal diyalizdeki hastalarda yaygındır. Acı, kızarıklık, ateş veya bulutlu süzülmüş sıvı varsa doktorunuza bildirin.

Extraneal’ın Doğru Kullanımı

İkodekstrin, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı kullanırken kabarcıklanma, soyma veya kızarıklık döküntüleri, kaşıntı, nefes darlığı, yutma sorunu, elleriniz, yüzünüz veya ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuza bildirin.

Vücudunuzda ne kadar sıvı bulunduğunu her zaman takip etmeniz önemlidir. Bunu nasıl yapacağınız konusunda sağlık bakım uzmanınıza sorun; çok fazla ya da çok az sıvıya sahipseniz ne yapmanız gerekir. Vücudunuzdaki sıvı miktarını takip etmenin bir yolu kendinizi sık sık tartmak ve numarayı yazmaktır.

Kullanmakta olduğunuz diğer tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Icodextrin vücudunuzdan bazı ilaçları kaldırabilir, bu nedenle doktorunuz diğer ilaçların dozunu değiştirmeniz gerekebilir. Doktorunuz size söylemediği sürece diğer ilaçlarınızdan herhangi birinin dozunu değiştirmeyin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Extraneal Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Ekstraneal Yan Etkiler

Extraneal (lvp çözümü)