Ezetimibe

Terapötik Sınıf: Antihiperlipidemik

Ezetimibe için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Kolesterol Emilim İnhibitörü

Ezetimibe sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ezetimibe için aşağıdakiler düşünülmelidir

Ezetimibe veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Ezetimibe çocuklarda test edilmiştir ve etkili dozlarda, yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir. Ezetimibe yalnızca 10 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılmalıdır.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda ezetimib kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, yaşlı hastalarda ezetimibe kullanılmıştır ve yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Ezetimibe’yi Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Ezetimibe kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ezetimibe’yi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Ezetimibe’yi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkilere neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı ezetimibe kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Durumunuz için ilaç yazmadan önce, doktorunuz muhtemelen sizin için kişisel bir beslenme reçetesi yazarak durumunuzu kontrol etmeye çalışacaktır. Böyle bir diyet, yağlar, şekerler ve / veya kolesterolden düşük olabilir. Birçok kişi, uygun diyet ve egzersiz için doktorlarının emirlerini titizlikle takip ederek durumlarını kontrol edebilir. İlaç sadece ek yardım gerektiğinde reçete edilir ve sadece diyet ve egzersiz programı düzgün bir şekilde takip edildiğinde etkindir.

Ayrıca ezetimibe aşırı kilolu iseniz daha az etkilidir. Kilo verme diyetine devam etmeniz sizin için çok önemli olabilir. Bununla birlikte, diyet yapmadan önce doktorunuza danışın.

Ezetimibe dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece ezetimibin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Doktorunuzun verdiği özel diyeti dikkatle izleyin. Bu, durumunuzu kontrol etmenin en önemli parçasıdır ve ilaç düzgün çalışacaksa gereklidir.

Bir doz ezetimibe özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun sizi düzenli ziyaretlerde kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun, kolestrolünüzü düşürmek için tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini sağlayacaktır. Doktorunuz daha sonra almaya devam edip edemeyeceğinize karar verebilir.

Hamile kalacağınızı düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışın. Bazı kolesterol ilaçları gebelik sırasında alındığında bebekte doğum kusurlarına veya başka sorunlara neden olabilir.

Açıklanamayan bir kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlük yaşarsanız doktorunuza bildirin.

Ezetimibe’nin Doğru Kullanımı

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Tüm ilaçlarınızı almanız çok önemlidir. Doktorunuz ilacınızdaki herhangi bir değişikliği sizinle tartışacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Ezetimibe Kullanılırken Önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kolesterol, Ailesel Heterozigot atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, pravastatin, Zocor, Zetia, lovastatin

Yüksek Kolesterol atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia, lovastatin, niasin

Sitosterolemi Zetia

Yan Etkiler

Ezetimibe