Fenofibrik asit

Terapötik Sınıf: Antihiperlipidemik

Kullanım alanları fenofibrik asit

Kimyasal Sınıf: Fibrik Asit

Fenofibrik asit sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Fenofibrik asit için aşağıdakiler düşünülmelidir

Eğer fenofibrik aside veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın fenofibrik asidin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda fenofibrik asidin kullanımını sınırlayan geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda böbrek sorunlarına daha sık rastlanılmaktadır ve bu durum fenofibrik asit alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Kullanmadan önce fenofibrik asit

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Fenofibrik asit kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Fenofibrik asidi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı fenofibrik asit kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Fenofibrik asidi sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ya da doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Fenofibrik asit bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Diş sonrasındaki fenofibrik aside ilaveten diyetinizi yağ, şeker ve kolestrol düşük olana değiştirebilir. Herhangi bir özel diyetle ilgili olarak doktorunuzun talimatını dikkatle takip edin.

Geciktirici salım kapsülünü tamamen yutun. Açmayın, ezmeyin, kırmayın veya çiğneyin.

Sen veya olmasın fenofibrik asit alabilirsin.

Fenofibrik asit yüksek kolesterol sorununuzu iyileştirmeyecektir, ancak kontrol etmeye yardımcı olur. Kolesterol seviyenizi düşürmeyi beklediğiniz takdirde, talimatları almaya devam etmeniz gerekir.

Kolestiramin, kolesevelam veya kolestipol kullanıyorsanız, bu ilaçları aldıktan en az 1 saat önce veya 4-6 saat sonra fenofibrik asit kullanmanız gerekir.

Fenofibrik asit dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca fenofibrik asidin ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar fenofibrik asit özlederseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Uygun fenofibrik asit kullanımı

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun, kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmek için ilaçların düzgün çalışıp çalışmadığını ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesini sağlayacaktır. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle de alışılmadık bir yorgunluk veya ateşiniz varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar, miyopati adı verilen ciddi bir kas problemi semptomları olabilir.

Koyu renkli idrar, ishal, ateş, kas krampları veya spazmları, kas ağrısı veya sertlik varsa veya çok yorgun veya zayıf hissettiğinizde hemen doktorunuza danışın. Bunlar böbrek sorunlarına neden olabilen rabdomiyoliz adı verilen ciddi bir kas sorununun belirtileri olabilir.

Fenofibrik asit safra taşı riskinizi artırabilir. Mide bulantısı ve kusma ile şiddetli mide ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Pankreatit, fenofibrik asit kullanırken oluşabilir. Karın ağrınız ani ve şiddetli, titreme, kabızlık, bulantı, kusma, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Ciddi cilt reaksiyonları fenofibrik asit ile ortaya çıkabilir. Eğer fenofibrik asidi kullanırken deride kabarcıklanma, soyma veya gevşetme, kırmızı cilt lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Ateş, titreme, öksürük, boğaz ağrısı, olağandışı kanama, çürük veya zayıflık belirtileri varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar fenofibrik asidin neden olabileceği düşük beyaz kan hücresi sayımlarından kaynaklanan bir enfeksiyon semptomları olabilir.

Önce doktorunuza danışmadan fenofibrik asidi almayı bırakmayın. Fenofibrik asit almayı bıraktığınızda, kan yağ seviyeleri tekrar artabilir. Doktorunuz bunu önlemek için özel bir diyet izlemenizi isteyebilir.

Uyarılar Fenofibrik asit kullanılırken

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Fenofibrik asit Yan Etkiler

Fenofibrik asit

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Hipertrigliseridemi fenofibrat, Balık Yağı, TriCor, Lovaza, omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, Trilipix, Vascepa, Lofibra, Lipofen

Yüksek Kolesterol atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia, lovastatin, niasin, Vytorin, rosuvastatin, Welchol, Livalo