fetal alkol sendromu

Fetal alkol sendromu, çocuğun anne gebelik süresince alkol maruziyetinden kaynaklanan bir durumdur. Fetal alkol sendromu, beyin hasarına ve büyüme sorunlarına neden olur. Fetal alkol sendromunun neden olduğu sorunlar çocuklardan çocuğa değişir, ancak fetal alkol sendromunun neden olduğu kusurlar geri dönüşümsüzdür.

Hamilelik sırasında tüketilmesi güvenli olduğu bilinen alkol miktarı yoktur. Hamilelik sırasında içerseniz, bebeğinizi fetal alkol sendromu riski altına sokarsınız.

Çocuğunuzun fetal alkol sendromu olduğundan kuşkulanıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşun. Erken teşhis öğrenme güçlükleri ve davranış sorunları gibi sorunları riskini azaltabilir.

Fetal alkol sendromu semptomlarının şiddeti değişir, bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla yaşarlar. Fetal alkol sendromu bulguları ve belirtileri, fiziksel kusurların, entelektüel veya bilişsel engellerin ve günlük yaşama karşı işleyen ve başa çıkmakta olan sorunların karışımını içerebilir.

Fiziksel kusurlar şunları içerebilir:

Fiziksel kusurlar

Beyin ve merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

Beyin ve merkezi sinir sistemi problemleri

İşlevsellik, başa çıkma ve başkalarıyla etkileşimde karşılaşılan sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

Hamiliyseniz ve içmeyi kesemiyorsanız, kadın doğum uzmanınıza veya diğer sağlık uzmanınıza yardım isteyin.

Erken teşhis, fetal alkol sendromlu çocuklar için uzun vadeli sorun riskini azaltmaya yardımcı olabileceğinden çocuğunuzun doktoruna hamile kaldığınızda alkol içip içmediğinizi bildirin. Yardım aramadan önce sorunların ortaya çıkmasını beklemeyin.

Çocuğunuzu evlat edinirseniz veya koruyucu bakım yapıyorsanız çocuğunuzun biyolojik annesinin hamile kaldıklarında alkol içip içmediğini bilmiyorsunuz – ve başlangıçta çocuğunuzun fetal alkol sendromu olabileceği düşünülmüyor olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuz öğrenme ve davranış sorunları yaşıyorsa, altta yatan nedeni tanımlamak için çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Sosyal ve Davranış Konuları

Hamileyken ve alkol içtiğinde

Hamileyken ne kadar çok içerseniz, doğmamış bebeğiniz için risk o kadar artar. Bebeğinizin beyni, kalbi ve damarları gebeliğin ilk haftalarında gelişmeye başlar; hamile olduğunuzu bilmeden önce.

Kemik ve santral sinir sistemi gibi yüz özelliklerinde, kalpte ve diğer organlarda bozulma, ilk üç aylık dönemde alkol tüketimi sonucunda ortaya çıkabilir. İşte o zaman fetüsün bu kısımları gelişimin kilit aşamalarındadır. Bununla birlikte, risk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda mevcuttur.

Hamilelik sırasında içtiğiniz alkol ne kadar artarsa, bebeğinizde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hamilelik sırasında bilinen güvenli miktarda alkol tüketimi yoktur.

Hamile olduğunuzu fark etmeden bebeğinizi riske atabilirsiniz. Eğer alkol etmeyin

Ne zaman bir doktor görmelisin

Doğumda fetal alkol sendromuna (sekonder özürlü olma) neden olabilecek sorun davranışları aşağıdakileri içerebilir:

Sizi ilgilendiren herhangi bir belirti veya bulgu görürseniz, randevu için çocuğunuzun doktorunu arayın.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Randevunuzdan önce

Soruların bir listesini hazırlamak, çocuğunuzun doktoruyla vakit geçirmenize yardımcı olabilir. Fetal alkol sendromu için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Randevunuzda soru sormaktan çekinmeyin.

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzun doktorundan birtakım sorular sorması muhtemeldir. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Alkol kullanımının zamanlamasını ve miktarını bildirirseniz, doğum uzmanınız veya diğer sağlık uzmanınız fetal alkol sendromu riskini belirlemeye yardımcı olabilir. Bir bebek doğmadan doktorlar fetal alkol sendromunu teşhis edemese de, hamilelik süresince anne ve bebeğin sağlığını değerlendirebilirler.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun ilk haftaları, ayları ve yılları boyunca fetal alkol sendromu bulguları ve belirtileri izleyebilir. Erken teşhis ve hizmet sunumu, çocuğunuzun işlev görme kabiliyetini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Fetal alkol sendromunun teşhisi, uzmanlık ve kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Bir teşhis koymak için doktorlar,

Doktor ayrıca,

Fetal alkol sendromu ile birlikte görülen birçok özellik normal, sağlıklı çocuklarda veya diğer bozuklukları olan çocuklarda da görülebilir. Fetal alkol sendromundan şüpheleniliyorsanız, çocuk doktorunuz çocuğunuzu, gelişimsel bir çocuk doktoru, nörolog veya değerlendirme için fetal alkol sendromunda özel eğitim almış başka bir uzmana yöneltebilir ve benzer belirtiler ve semptomlarla diğer bozuklukları ekarte edebilir.

Gebelik sırasında alkol içmenin sonuçlarının toplu olarak fetal alkol spektrum bozuklukları olduğu söylenebilir, çünkü tüm belirtiler ve semptomlar bozukluğu olan tüm çocuklarda mevcut değildir. Bu aralık,

Bir ailedeki bir çocuğa fetal alkol sendromu teşhisi konursa, annesi bu gebelikler sırasında alkol içerse, kardeşlerini değerlendirip fetal alkol sendromu olup olmadığını belirlemek önemlidir.

Fetal alkol spektrum bozuklukları

Fetal alkol sendromu için tedavi veya spesifik tedavi yoktur. Fiziksel kusurlar ve zihinsel eksiklikler tipik olarak bir ömür boyu devam eder.

Bununla birlikte, erken müdahale hizmetleri, fetal alkol sendromunun etkilerinin bir kısmının azaltılmasına ve sonuçta ortaya çıkan ikincil özürlülüğün bir kısmının engellenmesine yardımcı olabilir. Müdahale hizmetleri,

Alkol veya diğer maddelerle ilgili bir sorununuz olduğunu biliyorsanız veya şüpheleniyorsanız, tavsiye için bir tıbbi veya zihinsel sağlık uzmanına sorun. Cebin alkol sendromlu bir çocuğu doğurursanız, alkol veya diğer maddelerin kötüye kullanılmasını önlemeye yardımcı olabilecek madde bağımlılığı danışmanlığı ve tedavi programlarından istifade edebilirsiniz. Yardım gruplarına veya Alcoholics Anonymous gibi 12 adımlı bir programa katılmak yardımcı olabilir.

Fetal alkol sendromu ile ilişkili psikolojik ve duygusal sorunlar sendromlu kimselere ve aileye göre yönetilmesi zor olabilir.

Alkol veya diğer maddelerle ilgili sorunların tedavisi

Aile desteği

Fetal alkol sendromlu çocuklar ve aileleri, bu sendromla deneyim sahibi profesyonellerin ve diğer ailelerin desteğinden büyük fayda sağlanabilir. Fetal alkol sendromu olan çocuklar ve aileleri için yerel destek kaynakları için doktorunuza danışın.

Davranış sorunlarıyla baş etme

Cebin alkol sendromlu bir çocuğun ebeveyni olarak aşağıdaki önerileri fetal alkol sendromu ile ilişkili davranış sorunlarıyla başa çıkmada yardımcı bulabilirsin. Bu becerileri öğrenmek (bazen ebeveyn eğitimi olarak da bilinir) şunları içerebilir:

İstikrarlı, besleyici bir ev, hayatının ilerleyen dönemlerinde risk altındaki bazı ikincil özürlülüklerden fetal alkol sendromlu çocukları korumanın tek önemli faktörüdür.

Doktorlar hamile bir kadının tüketebileceği güvenli bir alkol seviyesi tespit etmedi. Ancak uzmanlar, gebelik sırasında kadınlar alkol almıyorsa fetal alkol sendromunun tamamen önlenebilir olduğunu bilirler.

Bu yönergeler fetal alkol sendromunu önlemeye yardımcı olabilir

Doktorunu ziyaret et