Flutikazon ve salmeterol (inhalasyon yolu) tanımı ve marka isimleri

Kanadalı Marka Adı

Flutikazon ve salmeterol, astım belirtilerini kontrol altına almak ve solunumu geliştirmek için kullanılan iki ilacın birleşimidir. Bir hastanın astımı, diğer astım ilaçlarında yeteri kadar kontrol edilmediğinde veya hastanın durumu o kadar şiddetli olduğunda her gün birden fazla tıbbın gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Bu ilaç, zaten başlamış olan bir astım ataklarını rahatlatmaz.

Bu ilaç aynı zamanda hava akışı tıkanıklığını tedavi etmek ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) kötüleşmesini azaltmak için de kullanılır. Buna kronik bronşit ve amfizem dahildir.

İnhale flutikazon, kortikosteroidler veya steroidler (kortizon benzeri ilaçlar) olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Akciğerlerdeki bazı hücreleri ve solunum yollarını astım semptomlarına neden olan maddeleri serbest bırakmaktan alıkoyarak çalışır.

İnhale salmeterol, uzun etkili bir bronkodilatatördür. Bronkodilatörler, ciğerlerdeki bronş tüplerini (hava geçitlerini) açmak için ağızdan içeri soluduğu ilaçlardır. Bronş boruları yoluyla hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu hafifletir.

Aerosol Sıvısı, Disk, Aerosol Tozu

Bu ilaç, hemen dikkat edilmesi gereken astım atağı veya astım belirtileri için kısa etkili bir ilaçla (örn. Albuterol) kullanılmalıdır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur