Flutikazon ve salmeterol inhalasyonu, oral / nebülizasyon

Uzun etkili beta 2-adrenerjik agonistler (LABA) astımla ilişkili ölüm riskini arttırmaktadır. Salmeterol veya plasebonun normal astım tedavisine eklenen güvenliğini karşılaştıran büyük bir araştırmada, astımla ilişkili ölümlerin salmeterol ile bir artışı vardı. Mevcut veriler, eşzamanlı inhale kortikosteroid veya diğer uzun süreli astım kontrollü ilaçların LABA’ya bağlı astım ile ilişkili ölüm riskini azaltıp azaltmadığını belirlememişlerdir. Pediyatrik ve ergenlik çalışmalarından elde edilen veriler, LABA’nın astımla ilgili hastaneye yatma riskini arttırdığını düşündürmektedir. Bu nedenle, astımlı hastaları tedavi ederken, flutikazon propionat / salmeterol inhalasyon tozu veya aerosol sadece uzun süreli astım kontrol ilaçlarıyla yeterince kontrol altına alınamamış hastalar için veya hastalığın ciddiyeti açıkça hem inhale kortikosteroid, hem de LABA ile tedavinin başlamasını garanti etmesi için kullanılmalıdır. Astım kontrolü sağlandıktan ve devam ettirildiğinde hastayı düzenli aralıklarla değerlendirin ve mümkünse astım kontrolünü kaybetmeden terapiyi bırakın (örn., Flutikazon propiyonat / salmeterolü kes) ve hastayı uzun vadeli bir astım kontrollü ilaç kullanmaya devam ettirin. Düşük veya orta doz inhale kortikosteroidler üzerinde astım yeterince kontrol altına alınmış hastalar için flutikazon propiyonat / salmeterol kullanmayın.

Flutikazon ve salmeterol için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiasthma, Anti-Inflamatuar / Bronkodilatör Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Flutikazon

Flutikazon ve salmeterol, hava akışı tıkanıklığını tedavi etmek ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) kötüleşmesini azaltmak için de kullanılır. Buna kronik bronşit ve amfizem dahildir.

İnhale flutikazon, kortikosteroidler veya steroidler (kortizon benzeri ilaçlar) olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Akciğerlerdeki bazı hücreleri ve solunum yollarını astım semptomlarına neden olan maddeleri serbest bırakmaktan alıkoyarak çalışır.

İnhale salmeterol, uzun etkili bir bronkodilatatördür. Bronkodilatörler, ciğerlerdeki bronş tüplerini (hava geçitlerini) açmak için ağızdan içeri soluduğu ilaçlardır. Bronş boruları yoluyla hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu hafifletir.

Flutikazon ve salmeterol, hemen dikkat edilmesi gereken astım atağı veya astım semptomları için kısa etkili bir ilaçla (örn. Albuterol) kullanılmalıdır.

Flutikazon ve salmeterol kullanmadan önce

Flutikazon ve salmeterol sadece doktorunuzun reçetesiyle satılmaktadır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Flutikazon ve salmeterol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Flutikazon ve salmeterol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, Advair® Diskus®’in 4 yaşından büyük çocuklarda astımı tedavi etmek için kullanışlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. 4 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Yaşın 12 yaşından küçük çocuklarda Advair® HFA oral inhalasyonunun yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda flutikazon ve salmeterol kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, kalp ve kan damar problemleri yaşlı yaşlılar, flutikazon ve salmeterol kombinasyonu alırken özel dikkat göstermelidir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Flutikazon ve salmeterol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık bakımı uzmanınızın bilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Flutikazon ve salmeterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Flutikazon ve salmeterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Flutikazonu ve salmeterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilere neden olabilir; ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Flutikazon ve salmeterol’ün aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında doktorunuz, dozu değiştirebilir veya flutikazon ve salmeterolü ne sıklıkta kullandığınızdan veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı flutikazon ve salmeterolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

İnhale flutikazon ve salmeterol astım ataklarını önlemek ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde kullanılmaktadır. Zaten başlamış bir astım ataklarını hafifletmek için kullanılmaz. Zaten başlamış bir astım atağının rahatlatılması için başka bir ilaç kullanmalısınız. Bir saldırı için kullanılacak başka bir ilaçınız yoksa veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

İnhale flutikazon ve salmeterol, hasta talimatları veya bir ilaç kılavuzu ile birlikte verilen özel bir inhaler ile kullanılır. Flutikazonu ve salmeterolü kullanmadan önce talimatları dikkatle okuyun. Yönergeleri anlamadıysanız veya Diskus® veya inhaler’ın nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuzdan size ne yapacağını göstermesini söyleyin. Ayrıca, doktorunuzdan Diskus® veya solunum cihazını nasıl kullandığınızdan emin olmak için düzenli olarak kontrol etmesini isteyin.

Flutikazonu ve salmeterolü sadece doktorunuzun talimatlarına uyarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, doktorunuza haber vermeden flutikazon ve salmeterol kullanmayı bırakmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Flutikazon ve salmeterolün astım ataklarını önlemesine yardımcı olması için doktorunuz tarafından düzenli olarak aralıklı olarak her gün kullanılmalıdır.

Flutikazon ve salmeterolün doğru kullanımı

Bunu doktorunuzla konuşmadıkça, doktorunuz tarafından reçete edilen flutikazon ve salmeterol veya diğer astım ilaçlarını kullanmaya devam etmeyin.

Advair® HFA inhalerini ilk kez kullandığınızda veya 7 gün veya daha uzun süredir kullanmadıysanız veya inhaler düşürüldüyse, ilk puf ile doğru miktarda ilacı bulamayabilir. Bu nedenle, inhaleri kullanmadan önce, ilacı dört kez yüzünüze havaya püskürterek ve her spreyden önce 5 saniye boyunca iyi sallayarak hazırlayın. Gözlerinize püskürtmekten kaçının.

Her dozdan sonra ağzınızı su ile durulama ağız seslerinde boğukluk, boğazda tahriş ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, durulamadan sonra suyu yutmayın.

Diskus® uygulamasını kullanmak için

Advair® HFA inhaler’ı kullanmak için

Flutikazon ve salmeterol dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece flutikazon ve salmeterolün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar flutikazon ve salmeterol özlederseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Flutikazon ve Salmeterol Kullanırken Önlemler

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Flutikazonu ve salmeterolü aşırı ısıya veya soğuka maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Kullanmaya hazır olana kadar ilacı folyo çantasında tutun. Oda sıcaklığında, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Donma.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Flutikazon ve salmeterolü uzun süre kullanacaksanız, düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve istenmeyen etkileri olup olmadığını kontrol etmesini sağlayacaktır.

Sizin veya çocuğunuzun KOAH için başka ilaçlar da kullanıyor olması durumunda doktorunuza bildirin. Doktorunuz, ilacı kullanmayı bırakmanız ve yalnızca ciddi bir KOAH saldırısı sırasında kullanmanızı isteyebilir. İlacınızı nasıl almalısınız konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Flutikazon ve salmeterol Yan Etkiler

Flutikazon / salmeterol

Flutikazon ve salmeterol ciddi bir KOAH atağı geçirmeniz veya bir KOAH atağı semptomları başlamışsa kullanılmamalıdır. Akut KOAH atağı durumunda doktorunuz size başka bir ilaç reçete edebilir. Diğer ilaçlar da işe yaramazsa, derhal doktorunuza bildirin.

Flutikazon ve salmeterol, diğer astım ilaçlarıyla (örneğin, inhale kortikosteroidler) tedavi edilemeyen hastalar için veya salmeterol de dahil olmak üzere iki ilaç gerektiren astım hastaları için ilave bir tedavi olarak kullanılmalıdır. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Flutikazon ve salmeterol astım ataklarının sayısını azaltmasına rağmen, ortaya çıktıklarında ciddi bir astım atağı olasılığını artırabilir. İlaç Rehberinde bu riskleri okuduğunuzdan emin olun ve sahip olduğunuz sorular veya endişeler hakkında doktorunuzla veya eczacınıza konuşun.

Astım atağınıza zaten başlamışsa flutikazon ve salmeterol kullanmamalısınız. Doktorunuz, akut astım atağı durumunda kullanmanız için başka bir ilaç (örn., Kısa etkili bir inhaler) reçete eder. Kısa etkili solunum cihazının nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun. Talimatlara ihtiyacınız varsa doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla konuşun ya da hemen tıbbi yardım alın.

Daha da kötüleşen hırıltılı solunumu tedavi etmek için flutikazon ve salmeterol kullanmayın. Flutikazon ve salmeterol kullanırken hırıltı olanı kötüleşirse derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuzla konuşmadan nefes almak için başka astım ilacı veya ilacı kullanmayın. Flutikazon ve salmeterol, budesonid ve formoterol kombinasyonu (Symbicort®), formoterol (Foradil® Aerolizer®, Perforomist ™) veya arformoterol (Brovona ™) içeren diğer inhalerlerle birlikte kullanılmamalıdır.

Flutikazon ve salmeterol, ağız veya boğazda (mantar enfeksiyonu) mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Ağızda veya boğazda beyaz lekeler varsa hemen doktorunuza veya yeme veya yutma sırasında ağrıya başvurun.

KOAH’lı hastalar pnömoniye yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Siz veya çocuğunuz balgam (tükürme) üretimini artırmaya, balgam renginde değişikliklere, ateş, titreme, öksürüğü artırma veya nefes alma sorunlarında artışa başlasaydı doktorunuzu arayın.

Dozunuzu değiştirmeyin veya ilacınızı kullanmadan önce doktorunuza sormadan geçirmeyin.

Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun flutikazon ve salmeterol kullandığını belirten bir tıbbi kimlik (ID) kartı taşımanızı isteyebilir. Kart, acil durumlarda, şiddetli bir astım atağı veya başka hastalıklarda, veya olağandışı stres sırasında ek ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini söyleyecektir.

Çok fazla flutikazon ve salmeterol kullanılması ya da uzun süre kullanılması böbreküstü bezi problemleri riskini arttırır. Flutikazon ve salmeterol kullanırken siz veya çocuğunuzun bu belirtilerin birden fazlasına sahip olmanız durumunda doktorunuzla konuşun: cildin koyulaşması, ishal, baş dönmesi, bayılma, iştah kaybı, zihinsel depresyon, bulantı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya olağandışı yorgunluk Zayıflık veya kusma.

Flutikazon ve salmeterol, paradoksik bronkospazza neden olabilir, bu da nefes almanızın veya hırıltılı solunumun daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Paradoksik bronkospazm hayatı tehdit edici olabilir. Flutikazonu ve salmeterolü kullanmayı bırakın ve siz veya çocuğunuzun flutikazon ve salmeterolü kullandıktan sonra öksürük, nefes darlığı, nefes darlığı veya hırıltı varlığında hemen doktorunuzla görüşün.

Eğer siz veya çocuğunuz cilt döküntüsü, ürtiker veya flutikazon ve salmeterole alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Flutikazon ve salmeterol kullanırken, siz veya çocuğunuzun göğüs ağrısı, hızlı bir kalp atışı, sinirlilik, elleri veya ayakları sallayarak, gürültülü nefes alıp verme, boğazda dolaşma hissi veya boğazda tahriş hissi olması durumunda hemen doktorunuza danışın.

Flutikazon ve salmeterol, kan şekeri ve potasyum düzeylerini etkileyebilir. Kalp hastalığınız varsa veya diyabetikseniz ve kan, idrar şekeri veya potasyum testlerinizde bir değişiklik fark ettiyseniz, doktorunuza danışın.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesini isteyebilir.

Flutikazon ve salmeterol, uzun süre kullanıldığında kemik mineral yoğunluğunu azaltabilir. Düşük kemik mineral yoğunluğu, zayıf kemiklere veya osteoporoza neden olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Flutikazon ve salmeterol çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Herhangi bir sorununuz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Flutikazon ve salmeterol kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabetikseniz ve kanınızın veya idrar şekeri testlerinin sonuçlarında bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

KOAH, Bakım Spiriva, Symbicort, albuterol, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, ipratropium, Xopenex, Proventil, Breo Ellipta, Atrovent, Combivent

Astım, Bakım Sembolü, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, metilprednizolon, budesonid, Dulera, teofilin

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için flutikazon / salmeterol destek grubuna katılmaya karar verin.