Folotin (pralatreksat) kullanır, dozaj, yan etkiler

Folotyn nedir?

Folotin, vücuda yayılmış T hücre lenfomasını tedavi etmek için kullanılır. Nükseden T hücreli lenfoma için veya başarılı bir tedavi almadan başka ilaçlar denedikten sonra verilir.

Folotin, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Folotyn almadan önce böbrek hastalığınız varsa doktorunuza bildirin.

Önemli bilgi

Folotyn, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bir enfeksiyon veya kanama daha kolay alabilirsiniz. Alışılagelmiş bir morarma veya kanama veya enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, vücut ağrıları) varsa doktorunuzu arayın.

Hamileyseniz Folotyn’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Etkin doğum kontrolünü kullanın ve tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin. Folotyn ile tedavi edilirken bir bebeğe emzirmemelisiniz. Oral folik asit takviyeleri almak ve bazı Folotyn yan etkilerini önlemek için vitamin B12 enjeksiyonu almanız gerekebilir. Doktorunuzun ilaç talimatlarını çok yakından izleyin.

Pralatrexate’e alerjiniz varsa Folotyn almamanız gerekir.

Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabildiğinizden emin olmak için böbrek hastalığınız varsa doktorunuza bildirin.

Folotin almadan önce

Hamileyseniz Folotyn’i kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Folotyn ile tedavi sırasında hamilelikten kaçınmak için etkili doğum kontrolü kullanın. Tedaviniz bittikten sonra gebeliği önlemenin ne kadar süreceği konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Pralatreksatın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Folotyn ile tedavi edilirken bir bebeğe emzirmemelisiniz.

Folotin, IV yoluyla bir damara enjekte edilir. Bir sağlık uzmanı size bu enjeksiyonu verecektir.

Folotin genellikle haftada bir kez aynı anda 6 haftaya kadar verilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Doktorunuz ilk Folotin dozunuzdan 10 gün önce başlayan ve son dozunuzdan 30 gün sonra biten folik asit takviyelerini almanızı isteyebilir. Ayrıca tedaviniz boyunca her 8-10 haftada bir vitamin B12 enjeksiyonu alabilirsin. Bu, pralatreksatın bazı yan etkilerinden kan hücrelerini korumanıza yardımcı olabilir. Doktorunuzun ilaç talimatlarını çok yakından izleyin.

Folotyn, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekecek. Kanser tedaviniz bu testlerin sonuçlarına dayanarak ertelenebilir.

Enjeksiyon için bir randevuyu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Folotyn kullanırken “canlı” bir aşı almayın veya ciddi bir enfeksiyon geliştirebilirsiniz. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık (MMR), rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve burun akciğer gribi (influenza) aşısı bulunur.

Bu ilaç vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bir doz aldıktan sonra en az 48 saat boyunca vücut sıvılarınızın ellerinizle veya diğer yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Folotine alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Kemik iliği baskılanması – ateş, titreme, soğuk algınlığı veya grip belirtileri, soluk cilt, kolay morarma veya kanama, kırmızı veya pembe idrar, ağrılı ağız yaraları, öksürük, sorun soluma, hafif başlı hissi, hızlı kalp hızı

Dehidrasyon – çok susamış veya sıcak hissi, idrar yapamama ve ağır terleme veya sıcak ve kuru cilde sahip olma

Düşük potasyum – karışıklık, düzensiz kalp hızı, aşırı susuzluk, artmış idrara çıkma, bacak rahatsızlığı, kas güçsüzlüğü veya gevşek his)

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Ortak Folotin yan etkileri şunları içerebilir:

Bulantı, kusma, iştahsızlık, ishal, kabızlık

Folotin nasıl verilir?

Yorgun his

şişme; veya

Hafif kızarıklık veya kaşıntı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Diğer ilaçlar pralatreksat ile etkileşebilir, bunlara reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

3.02.2015-08-04. 11:25:22.

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Non-Hodgkin Lenfoma metotreksat, Rituxan, rituksimab, siklofosfamid, Sitoksan, vinkristin, Imbruvica, sitarabin

Periferik T-hücreli Lenfoma belinostat, Beleodaq, romidpsin, İstodax, pralatreksat

Bir doz özledimse ne olacak?

Lenfoma prednizon, metotreksat, deksametazon, Decadron, Revlimid, kortizon, doksorubisin

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ne kaçmalıyım?

Folotin yan etkileri

Folotyn’i etkileyen başka ilaçlar hangileridir?

Folotyn (pralatrexate)