Gilotrif

Gilotrif nedir?

Gilotrif, vücudun diğer bölgelerine yayılmış küçük olmayan küçük hücreli dışı akciğer kanserinin tedavisinde kullanılır.

Gilotrif yalnızca tümörünüzün doktorunuzun test edeceği belirli bir genetik işareti varsa bu durum için kullanılır.

Gilotrif, diğer kanser tıbbı başarılı bir muayene yapılmaksızın denedikten sonra, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan skuamoz küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde de kullanılır.

Önemli bilgi

Güneşe maruz kalmayı Gilotrif tabletleri alırken koruyucu giysilerle ve güneşlik kullanarak en aza indirin.

Diyare, Gilotrif alan hemen hemen tüm hastalarda görülür. Şiddetli ishal dehidrasyon ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Şiddetli ishal veya 2 günden fazla süren ishal ile hastanız doktorunuzu arayın.

Göz ağrısı, şişme, kızarıklık, bulanık görme veya başka görme değişikliği yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Aşağıdakilerden herhangi birine maruz kalırsanız, yeni başlayan veya kötüleşen nefes darlığı veya egzersiz intoleransı, öksürük, yorgunluk, ayak bilekleri / bacaklarda şişme, çarpıntı veya ani kilo alma gibi hallerde doktorunuzu hemen arayın.

Bu ilacı almadan önce

Afatinib allerjisi varsa Gilotrif kullanmamalısınız.

Gilotrif’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

böbrek hastalığı

karaciğer hastalığı

kalp hastalığı

Solunum problemleri veya kanser dışındaki akciğer hastalığı; veya

Görme sorunları, çok kuru gözlerin öyküsü veya kontak lensler giyerseniz.

Hamileyseniz Gilotrif kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken hamilelikten kaçınmak için etkili doğum kontrolü kullanın ve tedavinizin bitiminden sonra en az 2 hafta boyunca kullanın.

Afatinibin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Gilotrif tabletlerini tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Tedaviye başlamadan önce, doktorunuz Gilotrif’in akciğer kanseri türünüz için en iyi tedavi olduğundan emin olmak için test yapabilir.

Gilotrif genellikle günde bir kez alınır. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Tableti aç karnına alın, yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra.

Gilotrif ciddi ishale neden olabilir, bu su kaybına yol açarsa hayati tehlike oluşturabilir. Diyare’i önlemek veya hızlı bir şekilde tedavi etmek için ilaçlar alabilirsiniz.

Doktorunuz, Gilotrif kullanırken loperamid (Imodium) gibi bir anti-diyare ilacı bulundurmanızı tavsiye edebilir. Diyare karşıtı tıbbı etikete göre uygulayın veya doktorunuz tarafından reçetelendiği gibi alın.

Şiddetli ishal veya 2 günden fazla süren ishal ile hastanız doktorunuzu arayın. Bu ilacı kısa süreyle almayı bırakmanız gerekebilir.

Gilotrif kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Tabletleri orijinal ambalajında ​​nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Şişeyi, kullanılmadığında sıkıca kapalı tutun.

İlaç etiketinde son kullanma tarihinden önce kullanılmayan Gilotrif tabletlerini atın.

Gilotrif’i nasıl alayım?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz 12 saatten azsa, kaçırdığınız dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Gilotrif size daha kolay güneş yanığı yapabilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Afatinib vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Gilotrif’e alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Gilotrif’i kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Kabarma ve soyulmaya neden olan ciddi cilt reaksiyonu

Acı, kızarıklık, uyuşma ve ellerinizde veya ayaklarınızdaki deri soyma

Kabarcıklar veya ülserler ağzınızda, kırmızı veya şişmiş diş etleri, yutma sorunu

Göz problemleri – göz ağrısı veya kızarıklık, bulanık görüş, sulu gözler, gözlerinizde bir şeymiş gibi hissetmek, ışığa duyarlılığı arttırmak

Kalp problemleri – kalp atışları vurma veya göğsünde çırpınma, nefes darlığı (hafif egzersizle bile olsa), bacaklarda veya ayak bileğinde şişme, hızlı kilo alma

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Akciğer sorunları – ateş, göğüs ağrısı, kuru öksürük, hırıltılı solunum.

Bir doz özledimse ne olacak?

Ortak Gilotrif yan etkileri şunları içerebilir:

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Hafif ishal 1 gün veya daha az süreyle

Bulantı, kusma, iştahsızlık

Ne kaçmalıyım?

Ağız yaraları

Akne, kuru cilt, hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü; veya

Kızarıklık, ağrı, şişme ya da tırnaklarınızın ya da ayak tırnaklarınızın çevresindeki enfeksiyon bulguları.

Gilotrif yan etkileri

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Kullandığınız tüm ilaçları ve özellikle Gilotrif tedavisi sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.

Sarı Kantaron; veya

Bir antibiyotik – eritromisin, rifampin; Antifungal ilaç – itrakonazol, ketokonazol; HIV veya AIDS tıbbı – nelfinavir, ritonavir, saquinavir; Kalp ya da kan basıncı ilaçları – amiodaron, kuinidin, verapamil; Organ nakli reddini önlemek için ilaç – siklosporin, takrolimus; Nöbet ilacı – karbamazepin, fenobarbital, fenitoin.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil Gilotrif ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

2.02.2016-04-26, 11:14:20 AM.

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri Avastin, metotreksat, Taxol, sisplatin, Opdivo, paklitaksel, Tarceva, Abraxane, nivolumab, bevacizumab, gemsitabin, Taxotere, dosetaksel, Gemzar, Alimta, erlotinib, Keytruda, pembrolizumab, Tagrisso, krizotinib, Iressa, Cyramza, Pemetrexed, Trexall, ramucirumab

Gilotrif’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Gilotrif (afatinib)