Gliserol fenilbutirat

Terapötik Sınıf: Hipermonemi Ajan

Gliserin fenilbutirat için kullanır

Amonyak proteinin vücutta parçalanmasından oluşur. Eğer amonyak vücut tarafından alınamazsa, birikim ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir. Gliserol fenilbutirat, vücuttaki amonyak (azot) kaldırılmasına yardımcı olarak kanda yüksek yüksek seviyelerde amonyak düşürerek yardımcı olur.

Gliserol fenilbutirat sadece doktorunuzun reçetesiyle edinilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Gliserol fenilbutirat için aşağıdakiler düşünülmelidir

Gliserol fenilbutirat veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda gliserol fenilbutiratın kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemler göstermemişlerdir. Bununla birlikte, 2 aydan 2 yaşına kadar olan çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır. Gliserol fenilbutirat kullanımı, 2 aydan küçük çocuklarda endike değildir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda gliserol fenilbutiratın kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda böbrek veya karaciğer problemleri görülmekte olup gliserol fenilbutirat alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Gliserol fenilbutirat’ı kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı gliserol fenilbutiratın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Gliserol fenilbutirat’ı tam olarak doktorunuzun talimatına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gliserol fenilbutirat bir Medication Guide ile birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Sizin veya çocuğunuzun, düşük proteinli bir diyet kullanmak gibi, doktorunuzdan gelen herhangi bir özel diyet talimatını izlemeniz önemlidir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Dozunuzu ölçmek için oral bir şırınga veya dozlama kabı kullanın. Gliserol fenilbutirata, nazogastrik tüp veya gastrostomi tüpü (g tüpü) de verebilirsiniz.

Oral sıvıyı nazogastrik tüp veya g-tüp ile kullanmak

Gliserol fenilbutirat dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece gliserol fenilbutiratın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Gliserol fenilbutirat bir doz özledim, en kısa sürede al. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Gliserol fenilbutiratın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Baş ağrısı, başın çarpması, karışıklık, hafıza sorunları, uykusuzluk veya alışılmadık uykulu olma, tad değiştirme veya kayıp, işitme kaybı, yanık, karıncalanma, uyuşma veya ağrılarınız varsa hemen doktorunuza danışın. Veya olağandışı yorgunluk veya zayıflık. Bunlar belki daha ciddi problemlerin belirtileri.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gliserol fenilbutiratın doğru kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

Gliserol fenilbutirat kullanırken alınacak önlemler

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Üre Döngüsü Bozuklukları sodyum fenilbutirat, Ravicti, Buphenil

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için gliserol fenilbutirat destek grubuna katılın.

Gliserol fenilbutirat Yan Etkiler

Gliserol fenilbutirat