Guaifenex

Guaifenex hakkında bilmeliyim gereken en önemli bilgi hangisidir?

Bu ilacı alırken bol sıvı ilave edin.

Tabletleri ezmeyin veya çiğneyin. Onları bütünüyle yutun veya gerektiğinde yutmayı kolaylaştırmak için atıldıkları yerde yarıya kırın.

Guaifenesin bir balgam söktürücüdür. Nefes almayı kolaylaştırmak için tıkanıklığı ve mukusun parçalanması için kullanılır. Guaifenes, mukozayı inceltir, solunum yollarının (akciğerler, burun ve boğaz) yağlanmasını arttırır ve mukusun alınmasını arttırır.

Guaifenex nedir?

Fenilpropanolamin ve fenilefrin dekonjestanlardır. Burun ve sinüs gibi bölgelerdeki mukoza zarlarının şişmesini azaltan kan damarlarını (damarlar ve arterler) sıkıştırırlar (küçültür).

Guaifenex, yaygın soğuk algınlığı semptomlarını, sinüsleriniz, akciğerleriniz ve boğazınızdaki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Bu üründeki bir bileşen olan fenilpropanolamin, kadınlarda hemorajik inme riski (beynin içine veya beynin etrafındaki dokunun içine kanama riski) ile ilişkilendirilmiştir. Erkekler de aynı zamanda risk altında olabilirler. Hemorajik inme riski düşük olsa da, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (hükümet), tüketicilerin fenilpropanolamin içeren herhangi bir ürün kullanmamalarını öneriyor.

Guaifenex ayrıca bu ilaç kılavuzunda listelenen amaçlar dışında kullanılabilir.

Guaifenex’i kim almamalı?

Son 14 gün içinde izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil) veya tranilsipromin (Parnat) gibi bir monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) kullandıysanız, Guaifenex kullanmayınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacı almadan önce doktorunuza bildirin

Guaifenex kullanamayabilir veya yukarıda listelenen koşullardan herhangi birine sahipseniz, tedavi sırasında doz ayarlaması veya özel izleme gerektirebilir.

Guaifenex hükümetin gebelik kategorisi C’de. Bu, Guaifenex’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceğinin bilinmediği anlamına geliyor. Hamileyseniz önce bu ilaçları doktorunuzla konuşmadan kullanmayın.

Guaifenex anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız, bu ilacı doktorunuzla konuşmadan kullanmayın.

65 yaşın üzerindeyseniz, Guaifenex’ten yan etkilere maruz kalma ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Bu ilacın daha düşük dozda verilmesini gerektirebilir.

Guaifenex, 6 yaşından küçük çocukların kullanımı için onaylanmamıştır.

Guaifenex’i tam olarak doktorunuzun talimatına uyun. Bu yönergeleri anlamıyorsanız, eczacınıza, hemşirenize veya doktorunuza açıklamalarını söyleyin.

Mide rahatsızlığı ortaya çıkarsa Guaifenex’i yiyeceklerle birlikte alınız.

Tabletleri ezmeyin veya çiğneyin. Onları bütünüyle yutun veya gerektiğinde yutmayı kolaylaştırmak için atıldıkları yerde yarıya kırın.

Doğru bir doz aldığınızdan emin olmak için, Guaifenex’in sıvı halini normal bir masa kaşığı değil, özel bir doz ölçüm kaşığı veya fincanı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa eczacınıza nereden bulabileceğinizi sorun.

Guaifenex’i oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak tutun.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bununla birlikte, bir sonraki dozun zamanı gelmişse, kaçırılmış dozu atlayın ve yalnızca bir sonraki düzenli doz alın. Bu ilaca iki doz vermeyin.

Acil tıbbi yardım isteyin.

Guaifenex aşırı doz belirtileri kusma, yüksek tansiyon (baş ağrısı, kırmızı yüz, bulanık görme), düzensiz bir kalp atışı ve parmakların veya ayak parmaklarının uyuşukluğunu içerir.

Sürüş sırasında, makine kullanırken veya diğer tehlikeli faaliyetlerde bulunurken dikkatli olun. Guaifenex baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi yaşarsanız, bu faaliyetlerden kaçının.

Guaifenex’ten ciddi yan etkiler beklenmemektedir. Alerjik bir reaksiyon (nefes almanın zorluğu, boğazın kapanması, dudaklarınızın, dilinizin veya yüzünüzün şişmesi veya kovanlar) yaşıyorsanız, Guaifenex’i almayı bırakın ve acil tıbbi yardım isteyin.

Diğer, daha az ciddi yan etkilerin olması muhtemel olabilir. Guaifenex’i kullanmaya devam edin ve deneyimlerseniz doktorunuzla konuşun

Burada listelenenlerden başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da özellikle rahatsız edici olan herhangi bir yan etki hakkında doktorunuzla konuşun.

Guaifenex’i nasıl alayım?

Son 14 gün içinde izokarboksazid (Marplan), fenelzin (Nardil) veya tranilsipromin (Parnat) gibi bir monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) kullandıysanız, Guaifenex kullanmayınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir, bu da ciddi yan etkilere neden olabilir.

Metildopa (Aldomet), reserpin (Serpalan, Serpasil) ve guanetidin (Ismelin) gibi kalp ilaçları azaltılmış etkilere sahip olabilir. Guaifenex almadan önce doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzla veya eczacınızla ilk konuşmadan Guaifenex’i kullanırken diğer reçetesiz öksürük, soğuk algınlığı, diyet veya uyku aparatlarını almayın. Diğer ilaçlar guaifenesin, fenilefrin, fenilpropanolamin veya diğer benzer ilaçları da içerebilir. Bu ilaçları yanlışlıkla alabilirsin.

Burada listelenenler dışındaki ilaçlar da Guaifenex ile etkileşime girebilir. Bitkisel ürünler de dahil olmak üzere reçeteyle veya tezgahta satılan ilaçları almadan önce doktorunuzla ve eczacınızla konuşun.

Eczacınıza Guaifenex hakkında sağlık uzmanları için yazılmış ek bilgileri okuyabilirsiniz.

Unutmayın, bu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın ve sadece bu reçetesiz ilaçlar belirtilen reçete için kullanın.

Feragat: Her türlü çaba (‘Multum’) tarafından sağlanan bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olmasını sağlamak için yapılmıştır, ancak bu konuda herhangi bir garanti verilmemektedir. Burada yer alan uyuşturucu bilgileri zaman açısından hassas olabilir. Multum bilgileri Birleşik Devletlerdeki sağlık uygulayıcıları ve tüketicileri tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle, aksi belirtilmedikçe, Multum, Birleşik Devletler dışındaki kullanımların uygunluğunu garanti etmez. Multum’un uyuşturucu bilgileri, uyuşturucu kullanımını desteklemiyor, hastaları teşhis etmiyor veya terapiyi önermiyor. Multum’un uyuşturucu bilgileri, ruhsatlı sağlık uygulayıcılarına hasta bakımında ve / veya sağlık çalışanlarının uzmanlığına, becerisine, bilgisine ve yargısına ek olarak değil de bu hizmeti gören tüketicilere hizmet etmek için yardımcı olmak için tasarlanmış bilgi kaynağıdır. Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için herhangi bir uyarı bulunmamasının, herhangi bir hastada ilaç veya ilaç kombinasyonunun güvenli, etkili veya uygun olduğunu belirtmek için yorumlanmaması gerekir. Multum, Multum tarafından sağlanan bilgilerin yardımı ile verilen herhangi bir sağlık bakımının herhangi bir sorumluluğunu üstlenmez. Buradaki bilgiler, olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya ters etkileri kapsamamaktadır. Aldığınız uyuşturucular hakkında sorularınız varsa doktorunuza, hemşireniz veya eczacınıza danışın.

5.03.2 / 14/03.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Soğuk Belirtiler Benadril, difenhidramin, klorfeniramin, Prometazin DM, Tussioneks Pennkinetik, ekinezya, Alka-Seltzer Artı Soğuk, Benadril Allerjisi, Vicks Dayquil Gündüz Soğuk / Grip, Virtussin DAC, Drixoral, Aktif, bromfeniramin, Benadril Çocuk Allerjisi, Primatene, Vicks Nyquil D Soğuk ve Grip Gece Rahatlığı, Percogesik, Theraflu Gribi, Soğuk ve Öksürük Tozu, kafur topikal, efedrin / guaifenezin, Klor-Trimeton, Coricidin HBP Soğuk & Akciğer

Bir doz özledimse ne olacak?

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ne kaçmalıyım?

Guaifenex’in olası yan etkileri nelerdir?

Guaifenex’i etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Guaifenex (guaifenesin / fenilefrin / fenilpropanolamin)