Halka açık konuşma korkusu: nasıl üstesinden gelebilirim?

Halka konuşma korkumdan nasıl kurtulabilirim?

Topluluk önünde konuşma korkusu ortak bir fobidir. Hafif sinirlilikten korku ve panik felce kadar değişebilir. Topluluk önünde konuşma korkusu olan birçok kişi, genel olarak konuşma durumlarından tamamen kaçınır ya da sallayarak el sıkışarak ve titreyen bir sesle. Ancak hazırlık ve sebat ile korkunuzu yenebilirsiniz.

Bu adımlar yardımcı olabilir

Korkunuzu tek başına uygulama ile çözemezseniz, profesyonel yardım isteyebilirsiniz. Bilişsel davranışçı terapi, halkın konuşma korkusunu azaltmak için başarılı bir tedavi olabilir.

Başka bir seçenek olarak, doktorunuz halka açık konuşmadan önce aldığınız yatıştırıcı bir ilaç reçete edebilir. Örneğin, beta blokerleri (genellikle yüksek tansiyonu ve bazı kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır) yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bazı beta blokerleri diğerlerinden daha etkilidir. Doktorunuz bir ilaç reçete ediyorsa, sizi nasıl etkilediğini görmek için konuşma katılımınızdan önce deneyin.

Bazı durumlarda sinirlilik veya kaygı normaldir ve genel konuşma da bir istisna değildir. Performans endişesi olarak bilinen diğer örnekler arasında sahne korkusu, test endişesi ve yazar kütüğü bulunur. Bununla birlikte, diğer sosyal durumlarda anksiyete içeren şiddetli, zayıflatıcı performans kaygısı olan insanlar sosyal anksiyete bozukluğuna (sosyal fobi de denebilir) sahip olabilirler. Sosyal anksiyete bozukluğu, ilaçlarla tedavi, konuşma terapisi (psikoterapi) veya ikisinin bir kombinasyonu gerektirebilir.

İle