Hashimoto hastalığı hastalığı

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminizin tiroidinize, yani Adam elma altındaki boynunuzun altındaki küçük bir bezine saldırdığı bir durumdur. Tiroid bezi, vücudunuzun faaliyetlerinin birçoğunu koordine eden hormonlar üreten endokrin sisteminizin bir parçasıdır.

Haşimoto hastalığından kaynaklanan iltihaplanma, aynı zamanda kronik lenfositik tiroidit olarak da bilinir ve genellikle zayıf bir tiroid bezine (hipotiroidizm) yol açar. Hashimoto hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri’nde hipotiroidinin en yaygın nedenidir. Öncelikli olarak orta yaşlı kadınları etkiler, aynı zamanda herhangi bir yaştaki ve çocuklu erkeklerde de görülebilir.

Belirtiler

Doktorlar, Hashimoto hastalığını tespit etmeye yardımcı olması için tiroid fonksiyonlarını test ediyorlar. Hashimoto hastalığının tiroid hormonu replasmanı ile tedavisi genellikle basit ve etkilidir.

Yorgunluk ve halsizlik; Soğuğa karşı artan duyarlılık; Kabızlık; Solgun, kuru cilt; Kabarık bir yüz; Boğuk ses; Açıklanamayan kilo alma – nadiren ve nadiren 10 ila 20 libreyi aşan, çoğu sıvı olan; Kas ağrıları, hassasiyet ve sertlik, özellikle omuz ve kalçalarınızdaki; Eklemlerinizdeki ağrı ve sertlik, dizlerinizdeki şişme veya el ve ayaklarınızdaki küçük eklemler; Özellikle alt ekstremite bölgelerinde kas güçsüzlüğü; Aşırı veya uzun menstrüel kanama (menoraji); Depresyon

Tiroid beziniz, Adam’ın elmasının hemen altındaki boynunuzun tabanında bulunur.

Hashimoto hastalığının belirtilerini veya semptomlarını ilk bakışta göremeyebilirsiniz veya boğazınızın ön kısmında şişlik görülebilir (guatr). Hashimoto hastalığı tipik olarak yıllar içinde yavaş yavaş ilerleyerek kronik tiroid hasarına yol açarak kanınızdaki tiroid hormonu seviyelerinde düşüşe neden olur. Belirtiler ve semptomlar esasen zayıf bir tiroid bezinin (hipotiroidizm) belirtileridir.

Hipotiroidizm belirtileri ve belirtileri arasında

Belirsiz bir nedenle yorgunluk; Kuru cilt; Soluk, şişmiş yüz; Kabızlık; Boğuk ses

Bu belirti ve semptomları geliştirirseniz doktorunuza danışın.

Tiroid ameliyatı yaptınız; Radyoaktif iyot veya anti-tiroid ilaçlarıyla tedaviniz oldu; Başına, boynunuza veya üst göğsünüze radyasyon terapisi uyguladınız.

Sebepler

Ayrıca eğer tiroid işlevinizin periyodik olarak test edilmesi için doktorunuzu görmeniz gerekecektir.

Yüksek kan kolesterolünüz varsa, hipotiroidizmin bir neden olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Hashimoto hastalığından kaynaklanan hipotiroidizm için hormon tedavisi alıyorsanız, doktorunuzun önerdiği sıklıkta takip ziyaretleri zamanlayın. Başlangıçta doğru miktarda ilaç aldığından emin olmak önemlidir. Zamanla, tiroid işlevinizi yeterince değiştirmeniz gereken doz değişebilir.

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminizin tiroid bezine zarar veren antikorlar oluşturduğu bir otoimmün bozukluktur. Doktorlar bağışıklık sisteminizin neye tiroit bezinize saldırmasına neden olduğunu bilmiyorlar. Bazı bilim adamları, bir virüsün veya bakterinin tepkiyi tetikleyebileceğini düşünürken bazıları genetik bir kusurun dahil olabileceğini düşünüyor.

Kalıtım, cinsiyet ve yaş gibi faktörlerin bir kombinasyonu, bozukluğun gelişme olasılığını belirleyebilir.

Risk faktörleri

Bu faktörler, Hashimoto hastalığının gelişme riskinize katkıda bulunabilir

Seks. Kadınların Hashimoto hastalığına yakalanma olasılıkları daha yüksektir .; Yaş. Hashimoto hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir, ancak orta yaşlarda daha sık ortaya çıkar.; Kalıtım. Ailenizdeki diğerleri tiroit veya diğer otoimmün hastalıklara sahipseniz, Hashimoto hastalığına yakalanma riskiniz yüksektir .; Diğer otoimmün hastalıklar. Romatoid artrit, tip 1 diyabet veya lupus gibi başka bir otoimmün hastalığa sahip olmak Hashimoto hastalığınızı geliştirme riskinizi artırır.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmeden bırakıldığında, Hashimoto hastalığından kaynaklanan zayıf bir tiroid bezi (hipotiroidizm), bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir

Guatr. Tiroidinizin daha fazla hormon salması için sürekli olarak teşvik edilmesi bezin büyümesine, guatr olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Hipotiroidizm, guatrın en yaygın nedenlerinden biridir. Genellikle rahatsızlık duymuyorsa da, büyük bir guatr görüntüsünü etkileyebilir ve yutma veya nefes almaya müdahale edebilir .; Kalp sorunları. Hashimoto hastalığı, düşük konsantrasyonlu lipoprotein (LDL) kolestrolün – “kötü” kolestrolün – düşük seviyeli bir tiroid bezi olan insanlarda (hipotiroidizm) ortaya çıkması nedeniyle artmış kalp rahatsızlığı riski ile de ilişkili olabilir. Tedavi edilmediğinde hipotiroidi, kalp büyümesine ve nadir durumlarda kalp yetmezliğine neden olabilir .; Akıl sağlığı sorunları. Depresyon, Hashimoto hastalığında erkenden ortaya çıkabilir ve zamanla daha şiddetli hale gelebilir. Hashimoto hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteğin (libido) azalmasına ve zihinsel işlevlerinin yavaşlamasına neden olabilir .; Miksödem (miks-uh-DEE-muh). Bu nadir, hayatı tehdit eden durum, tedavi edilmemiş Hashimoto hastalığının bir sonucu olarak uzun vadeli hipotiroidizm nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirtileri ve semptomları şiddetli soğuk intoleransı ve uyuşukluğun ardından derin uyuşukluk ve bilinçaltını içerir .; Bir miksödem koması sakinleştiriciler, enfeksiyon veya vücudunuzdaki diğer stres tarafından tetiklenebilir. Miksödem hemen acil tıbbi tedavi gerektirir .; Doğum kusurları. Hashimoto hastalığına bağlı tedavi edilmemiş hipotiroidi olan kadınlarda doğan bebekler, sağlıklı anneler için doğan bebeklere kıyasla, doğum kusuru riski taşıyor olabilirler. Doktorlar uzun süredir bu çocukların entelektüel ve gelişimsel problemlere daha yatkın olduklarını biliyorlardı. Hipotiroid gebeliklerle yarık damak gibi doğum kusurları arasında bir bağlantı olabilir .; Hipotiroid gebelikler ile bebeklerdeki kalp, beyin ve böbrek sorunları arasında da bir bağlantı vardır. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileliğinizin erken dönemindeyseniz, tiroid düzeyinizin kontrol edilmesini sağlayın.

Miksödem (miks-uh-DEE-muh). Bu nadir, hayatı tehdit eden durum, tedavi edilmemiş Hashimoto hastalığının bir sonucu olarak uzun vadeli hipotiroidizm nedeniyle ortaya çıkabilir. Belirtileri ve semptomları şiddetli soğuk intoleransı ve uyuşukluğun ardından derin uyuşukluk ve bilinçaltını içerir.

Herhangi bir randevu öncesi kısıtlamanın farkında olun. Randevu alırken, ortak tanı testlerine hazırlanmak için yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sorun. Randevuyu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünen herhangi bir belirtiyi de içererek, yaşadığınız belirtileri yazın. Örneğin, her zamankinden daha unutkan hissediyorsanız, bu, doktorunuzla paylaşmanız için önemli bilgilerdir. Ayrıca fiziksel görünüşünüzde fark ettiğiniz değişiklikleri (açıklanamayan kilo alma veya cildinizdeki bir farklılık gibi) de doktorunuza bildirin; Adet döngüsü ve cinsel yaşamınızdaki herhangi bir değişiklik de dahil olmak üzere kilit kişisel bilgileri not edin. Doktorunuzun libido değişip değişmediğini bilmesini sağlayın .; Geçmişte kullandığınız veya kullandığınız tüm ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin bir listesini yapın. Bu ilaçların spesifik adlarını ve dozlarını ve ne kadar süreyle aldıysanız onları ekleyin .; Mümkünse bir aile bireyi veya arkadaş edin. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Bir miksödem koması sakinleştiriciler, enfeksiyon veya vücudunuzdaki diğer stres tarafından tetiklenebilir. Miksödem hemen acil tıbbi tedavi gerektirir.

Doğum kusurları. Hashimoto hastalığına bağlı tedavi edilmemiş hipotiroidi olan kadınlarda doğan bebekler, sağlıklı anneler için doğan bebeklere kıyasla, doğum kusuru riski taşıyor olabilirler. Doktorlar uzun süredir bu çocukların entelektüel ve gelişimsel problemlere daha yatkın olduklarını biliyorlardı. Hipotiroid gebelikler ile yarık damak gibi doğum kusurları arasında bir bağlantı olabilir.

Belirtilerime veya durumlarımın nedeni nedir ?; En muhtemel sebep dışında belirtilerim veya durumum için olası nedenler nelerdir ?; Hangi testlere ihtiyacım var ?; Durumum muhtemelen geçici mi yoksa kronik mi? Hangi tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz ?; Ne kadar süre ilaç almalıyım ?; Tavsiye ettiğiniz ilaçlardan nasıl bir yan etki izleyebilirim ?; Tedavimin işe yarayıp yaramayacağını nasıl izleyeceksiniz? Hangi koşullar altında ilaçlarımın ayarlanması gerekiyor? Bu durumdan uzun süreli komplikasyonlar yaşayacak mıyım ?; Diyetimi değiştirmem gerekiyor mu ?; Egzersiz yapmamda yardımcı olur mu? Takip etmem gereken kısıtlamalar var mı ?; Başka sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Bir uzman görmem gerekir mi ?; Reçete ettiğiniz ilaca genel bir alternatif var mı ?; Benimle alabileceğiniz broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Hipotiroid gebelikler ile bebeklerdeki kalp, beyin ve böbrek sorunları arasında da bir bağlantı vardır. Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileliğinizin erken dönemindeyseniz, tiroid düzeyinizin kontrol edilmesini sağlayın.

Belirtileriniz nedir ve onları ilk ne zaman fark ettiniz? Belirtileriniz zamanla nasıl değişti ?; Enerji seviyenizdeki veya ruh halinizdeki değişiklikleri fark ettiniz mi ?; Kilo alımı veya cilt kuruluğu da dahil olmak üzere görünümünüz değişti mi ?; Sesiniz değişti mi ?; Bağırsak alışkanlıklarınız değişti mi? Nasıl?; Kas veya eklem ağrınız var mı? Nerede?; Soğuğa karşı duyarlılığınızda bir değişiklik fark ettiniz mi? Her zamankinden daha unutkan hissettin mi ?; Seks ilginiz azaldı mı? Eğer bir kadınsanız, menstrüel döngüsü değişir mi? Tedavi görüyor musunuz yoksa yakın geçmişte başka tıbbi durumlar için tedavi gördünüz mü? Ailenin herhangi bir üyesinde tiroid hastalığı var mı?

Tiroidinizin yaygınlaşması bezin normal boyutunun (taslak) çok ötesine genişleyebilir ve boynunuzda belirgin bir şişliğe neden olabilir.

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Veya bir endokrinolog uzmanına yönlendirileceksiniz.

Bir hormon testi. Kan testleri tiroit bezleri ve hipofiz bezleri tarafından üretilen hormon miktarını belirleyebilir. Tiroidiniz azalıyorsa tiroid hormonu seviyesi düşüktür. Aynı zamanda, TSH seviyesi yükselir, çünkü hipofiz bezi tiroid bezinizi daha fazla tiroit hormonu üretmek için uyarmaya çalışır; Bir antikor testi. Hashimoto hastalığı bir otoimmün bozukluk olduğu için, anormal antikorların üretilmesini gerektirir. Kan testi, tiroit hormon üretiminde önemli rol oynayan tiroid bezinde normal olarak bulunan bir enzim olan tiroid peroksidaz (TPO antikorları) antikorlarının varlığını onaylayabilir.

Testler ve teşhis

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğimize karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Demir takviyeleri, demir içeren multivitaminler de dahil; Kolestiramin (Prevalite), kan kolesterol düzeylerini düşürmek için kullanılan bir ilaçtır; Bazı antasidlerde bulunan alüminyum hidroksit; Sodyum polistiren sülfonat (Kayeksat), yüksek kan potasyum düzeylerini önlemek için kullanılır; Sükralfat, bir ülser ilacı; Kalsiyum takviyeleri

Doktorunuzla zamanınızı değerlendirmek için bir soru listesi oluşturun. Hashimoto hastalığı için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Tedaviler ve İlaçlar

Doktorunuzun isteyebileceği sorulara örnekler

Genel olarak, doktorunuz gittikçe yorgun veya halsiz, kuru cilt, kabızlık ve ses tonusu veya daha önce tiroid rahatsızlığınız veya guatrınıza yakalanmış hissettiğinizde Hashimoto hastalığını test edebilir.

Hayvanlardaki T-4 ve T-3 dengesi, insanlardaki ile aynı değildir; Doğal ekstrakt ürününün her partisinde tam T-4 ve T-3 miktarı kanınızdaki bu hormonların öngörülemeyen seviyelerine yol açarak değişebilir .; T-3, T-4’ten daha etkilidir, bu nedenle hafif bir aşırılık bile sorunlara neden olabilir.

Alternatif tıp

Hashimoto hastalığının teşhisi, belirti ve semptomlarınıza ve hipofiz bezinde üretilen tiroid hormonu ve tiroid uyarıcı hormonu (TSH) düzeylerini ölçen kan testlerinin sonuçlarına dayanır. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Hashimoto hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinin

Geçmişte, doktorlar belirtilerin oldukça ilerleyene dek Hashimoto hastalığının ana göstergesi olan düşük aktif tiroidi (hipotiroidizm) tespit edemedi. Ancak, duyarlı TSH testini kullanarak doktorlar tiroid rahatsızlıklarını daha önce belirtilerle karşılaşmadan önce teşhis edebilirler.

TSH testi en iyi tarama testidir, çünkü doktorunuz muhtemelen TSH’yi kontrol edecek ve gerekirse bir tiroit hormonu testi uygulayacaktır. TSH testleri aynı zamanda hipotiroidi yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu testler aynı zamanda başlangıçta ve zamanında doktorunuza doğru ilaç dozajını belirlemenize yardımcı olur.

Hashimoto hastalığına yönelik tedavi, gözlem ve ilaçların kullanımı içerebilir. Hormon eksikliğine dair bir kanıt yoksa ve tiroidiniz normal çalışıyorsa, doktorunuz bekle-gör yaklaşımı önerebilir. İlaçlamaya ihtiyacınız varsa, hayatınızın geri kalanında buna ihtiyacınız olacaktır.

Hashimoto hastalığı tiroid hormon eksikliğine neden oluyorsa, tiroid hormonu ile replasman tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bu genellikle sentetik tiroid hormonu levotiroksin (Levoxyl, Synthroid, diğerleri) günlük kullanımını içerir.

Sentetik levotiroksin tiroksin, tiroit bezi tarafından yapılan bu hormonun doğal hali ile aynıdır. Oral ilaç yeterli hormon seviyesini geri kazandırır ve hipotiroidi semptomlarını tersine çevirir.

Hashimoto hastalığı hakkında daha fazlası

Tedaviye başladıktan kısa süre sonra kendinizi daha az yorgun hissedin. İlaç da hastalığın yükseldiği kolesterol düzeylerini kademeli olarak düşürür ve kilo alımını tersine döndürebilir.

Levotiroksin ile tedavi genelde hayat boyu sürer, ancak ihtiyacınız olan dozaj değişebilir, çünkü doktorunuz altı ila 12 ayda bir TSH düzeyinizi kontrol etme olasılığınız yüksektir.

Doktorunuz başlangıçta doğru dozda levotiroksini belirlemek için birkaç hafta tedaviden sonra TSH seviyenizi kontrol eder. Aşırı miktarda tiroid hormonu osteoporozu kötüleştirecek veya bu hastalık riskinizi arttıran kemik kaybını hızlandırabilir. Levotiroksin ile yapılan aşırı tedavi kalp ritim bozukluklarına (aritmiler) neden olabilir.

Koroner arter hastalığı veya ciddi hipotiroidizminiz varsa, doktorunuz daha az miktarda ilaçla tedaviye başlayabilir ve dozajını aşamalı olarak artırabilir. Progresif hormon replasmanı, kalbinizin metabolizma artışına uyum sağlamasına olanak tanır.

Levotiroksin, uygun dozda kullanıldığında neredeyse hiçbir yan etkiye neden olmaz ve nispeten ucuzdur. Markaları değiştirirseniz, doktorunuza hâlâ doğru dozu aldığından emin olunuz. Ayrıca, dozları atlamayın veya ilacı almayı bırakmayın. Bunu yaparsanız, belirtiler ve semptomlar yavaş yavaş geri dönecektir.

Bazı ilaçlar, ilave maddeler ve bazı gıdalar levotiroksin emme yeteneğinizi etkileyebilir. Bununla birlikte, levotiroksin en az dört saat önce veya diğer ilaçlardan sonra alarak sorunu çözebilir. Çok miktarda soya ürünü veya yüksek lifli bir diyet yediğinizde veya aşağıdakilerden herhangi birini alırsanız doktorunuzla konuşun:

Çoğu doktor levotiroksin, tiroksin sentetik formu (T-4) öneririz. Bununla birlikte, domuzların tiroid bezlerinden tiroit hormonu içeren doğal ekstraktlar mevcuttur. Bu ürünler – örneğin Zırh Tiroid – hem levotiroksin hem de triiodotironin içerir.

Doktorların zırh tiroidleri gibi doğal tiroid hormonu özleri hakkında birtakım endişeleri var.

Yine de, araştırmacılar standart T-4’ün T-3’le değiştirilmesi için standart hipotiroidizm tedavisinin ayarlanmasının yarar sağlayıp sağlayamayacağını araştırdılar. Çalışmaların çoğu, T-3 ilavesinin tek başına T-4 tedavisine kıyasla herhangi bir avantajı olmadığını saptamıştır.

Bununla birlikte, T-3’ün tiroid cerrahi olarak çıkarılmış (tiroidektomi) kişiler gibi bazı alt gruplara fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Araştırma devam ediyor.

1

)