Hepatit bir hastalık

Hepatit A, hepatit A virüsünün neden olduğu, oldukça bulaşıcı bir karaciğer enfeksiyonudur. Virüs, inflamasyona neden olan ve karaciğerinizin işlevini etkileyebilecek çeşitli hepatit virüslerinden biridir.

Hepatit A’yı kontamine olmuş yiyeceklerden veya sudan veya enfekte olmuş biriyle yakın temastan korkuyorsunuz demektir. Hafif vakalarda hepatit tedavisi gerekmez ve enfekte olmuş insanların tamamı, kalıcı karaciğer hasarı olmadan iyileşir.

Belirtiler

Elleri sık sık yıkamak da dahil olmak üzere iyi hijyen uygulama, hepatit A’ya karşı korunmanın en iyi yollarından biridir. Aşılar risk altındaki insanlar için mevcuttur.

Yorgunluk; Mide bulantısı ve kusma; Karın ağrısı veya rahatsızlığı, özellikle karbür bölgenizdeki sağ yanınızda alt kaburgalarınızın altında; Kil renkli barsak hareketleri; İştah kaybı; Düşük dereceli ateş; Koyu renk idrar; Eklem ağrısı; Cilt ve gözlerin sararması (sarılık)

Hepatit Birkaç hafta boyunca virüsü bulana kadar genellikle ortaya çıkmayan A işaretleri ve belirtileri, aşağıdakileri içerebilir:

Hepatit A’nız varsa, birkaç hafta süren hafif bir hastalık veya birkaç ay süren ciddi bir hastalık olabilir. Hepatit A’ya yakalanmış herkes belirti veya semptomlara sahip değildir.

Hepatit A belirtileri veya semptomları varsa doktorunuzla randevu alın.

Kısa süre önce uluslararası alanda, özellikle Meksika’ya, Güney Amerika’ya veya Orta Amerika’ya ya da sağlık bakımından kötü koşullara sahip bölgelere seyahat ettiniz; Yakınlarda yediğiniz bir restoran hepatit A salgınını bildirir; Size yakın birisi, örneğin yaşadığınız ya da bakıcıınız gibi, hepatit A teşhisi konuyor; Son zamanlarda hepatit A olan biriyle cinsel ilişki kurdunuz

Hepatit A’ya maruz kaldıysanız, maruz kalındığınız iki hafta içinde hepatit A aşısı veya immünoglobülin tedavisi geçirmeniz, sizi enfeksiyona karşı koruyabilir. Doktorunuza veya yerel sağlık biriminize, eğer hepatit A aşısı almayı öğrenin.

Tuvaleti kullandıktan sonra elini tamamen yıkamayan biriyle virüs bulaşmış yiyeceklerin tüketilmesi; Kirlenmiş suyu içmek; Ham kabuklu deniz hayvanlarını kanalizasyondan arındırılmış sudan yemek; Enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasta bulunmak – bu kişide bulgu veya belirtisi olmasa bile; Virüsü olan biriyle seks yapmak

Sebepler

Enfeksiyona neden olan hepatit A virüsü, bir kişi çok az miktarda kontamine fekal madde bile yuttuğunda yayılır. Hepatit A virüsü karaciğer hücrelerini enfekte eder ve iltihaba neden olur. Enflamasyon karaciğer fonksiyonlarını bozabilir ve hepatit A’nın başka bulgu ve bulgularına neden olabilir.

Hepatit A virüsü çeşitli şekillerde, örneğin

Eğer hepatit A riskini artırırsınız demektir

Diğer viral hepatitlerden farklı olarak, hepatit A uzun süreli karaciğer hasarına neden olmaz ve kronikleşmez.

Nadiren, hepatit A, özellikle yaşlı erişkinlerde veya kronik karaciğer hastalığı olanlarda aniden ortaya çıkan karaciğer fonksiyon kaybına neden olabilir. Akut karaciğer yetmezliği, izleme ve tedavi için hastaneye kaldırılmayı gerektirir. Akut karaciğer yetmezliği olan bazı insanlar karaciğer naklini gerektirebilir.

Risk faktörleri

Yakınınızdaki bir kişiye hepatit A teşhisi konursa, enfeksiyonu önlemek için hepatit A aşısına sahip olup olmamanız gerektiğini doktorunuza veya yerel sağlık departmanınıza sorun.

Yüksek oranda hepatit A olan bölgelerde seyahat veya çalışma; Çocuk bakımı veya bir çocuk bakımı merkezinde çalışmaya katılın; Diğer erkeklerle cinsel ilişki kuran bir adam mısınız; HIV pozitif; Hemofili gibi bir pıhtılaşma faktörü bozukluğuna sahip olun; Enjekte edilen veya verilmeyen yasadışı uyuşturucular kullanın; Hepatit A’ya sahip başka biriyle yaşayın; Hepatit A olan biriyle oral-anal temas kurun

Komplikasyonlar

Hepatit A belirtileri ve semptomları varsa, aile doktorunuzla veya bir pratisyen hekimle randevu alın.

Randevu öncesi kısıtlamaların farkında olun. Randevu aldığınızda, önceden diyet kısıtlamak gibi bir şey yapmanızın gerekip gerekmediğini bulun .; Randevunuzun nedeni ile ilgisiz gibi belirtilerinizi yazın; Büyük stresler veya yakın geçmişteki yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere kilit kişisel bilgileri not edin .; Aldığınız ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri listeleyin .; Birlikte bir aile üyesi veya arkadaş alarak düşünün. Eşlik eden biri kaçırdığınız veya unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilir; Doktorunuza sormak için sorularınızı yazın.

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var, iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir.

Belirtilerime veya durumlarımın nedeni nedir ?; En muhtemel sebep dışında belirtilerim veya durumum için olası diğer nedenler nelerdir ?; Hepatit A’ya yakalanırsam başkalarına bulaştırmak için ne yapabilirim? İnsanlar bana yakın hepatit A aşısı almalı mı? Hepatit A geçirirken çalışmaya devam edebilir miyim, okula devam edebilir miyim; Hepatit A’nın ciddi komplikasyonlara neden olduğunu gösteren işaretler ve belirtiler nelerdir? Artık hepatit A’yı başkalarına geçemediğimi nasıl bileceğim? Elimdeki broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Doktorunuza ilişkin soruların listelenmesi, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Hepatit A enfeksiyonu için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Sahip olduğunuz diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Belirtiler ne zaman başladı? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştirmek için ne varsa, neye dikkat edin? Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir?

Doktorunuzun sorması muhtemel sorular include

Dinlenme. Hepatit A enfeksiyonu olan birçok kişi yorgun ve hasta hisseder ve daha az enerjiye sahiptir .; Bulantı ile baş et. Mide bulantısı yemek zorlaştırır. Tam yemek yemeden ziyafet deneyin. Yeterli kalori elde etmek için daha yüksek kalorili yiyecekler yiyin. Mesela, sudan ziyade meyve suyu ya da süt içirin .; Karaciğerinizi dinlendirin. Karaciğerinizin ilaçlar ve alkol işleme konusunda güçlüğü olabilir. Reçetesiz satılan ilaçlar dahil doktorunuzla birlikte ilaçlarınızı gözden geçirin. Hepatit bulaşmışken alkol kullanmayın.

Kan testleri vücudunuzdaki hepatit A varlığını tespit etmek için kullanılır. Kan örneği, genellikle kolunuzdaki bir damardan alınır ve test için bir laboratuara gönderilir.

Hepatit A için özel bir tedavi mevcut değildir. Vücudunuz hepatit A virüsünü kendiliğinden temizleyecektir. Çoğu durumda, hepatit A, karaciğer altı ay içinde iyileşir ve hasar görülmez.

Cinsel aktiviteden kaçının. Birçok cinsel aktivite eşinizi enfeksiyona maruz bırakabileceğinden, hepatit A hastalığınız varsa tüm cinsel aktivitelerden kaçının. Prezervatifler yeterli koruma sağlamaz .; Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. En az 20 saniye kuvvetlice ovun ve durulayın. Ellerinizi tek kullanımlık bir havlu ile kurutun ;; Aktif olarak enfekte olduğunuz sürece başkalarına yiyecek hazırlamayın. Enfeksiyonu başkalarına kolayca geçirebilirsiniz.

Testler ve teşhis

Hepatit A tedavisi genellikle belirtileriniz ve belirtilerinizle baş etmeye odaklanır. Gerekebilir

1 yaşında veya daha büyük yaşta olan ve 1 yaşında aşı almayan tüm çocuklar; Hepatit A ile temas edebilecek laboratuar çalışanları; Erkeklerle seks yapan erkekler; Yüksek oranda hepatit A ile dünyanın çeşitli bölgelerine seyahat planlayan insanlar; Enjekte edilmiş ve enjekte edilmemiş yasadışı uyuşturucu kullananlar; Pıhtılaşma faktörlü konsantrelerle tedavi alanlar; Kronik karaciğer hastalığı olan insanlar

Hepatit A’yı başkalarına bulaşma riskini azaltmak için önlemler alabilirsiniz.

Hepatit A aşısı virüs bulaşmasını önleyebilir. Hepatit A aşısı tipik olarak iki doz halinde verilir – ilk aşılama, ardından altı ay sonra bir destekleyici atış.

Tedaviler ve İlaçlar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, aşağıdaki bireylere hepatit A aşısı yaptırmalarını öneriyor

Hepatit A riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, aşı yaptırıp karşılamadığınızı doktorunuza sorun.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Hepatit A salgınlarının bulunduğu bölgelerde seyahat ediyorsanız, tüm taze meyve ve sebzeleri kendiniz soyun ve yıkayın ve çiğ veya az pişmiş et ve balıklardan kaçının. Şişe suyu için ve dişlerinizi fırçalarken kullanın. Buzlu olsun olmasın, saflığı bilinmeyen içecekler içmeyin. Şişelenmiş su mevcut değilse, içmeden önce musluk suyu kaynatın.

Önleme

Özellikle tuvaleti kullandıktan veya bez değiştirdikten sonra ve yemek hazırlamadan veya yemekten önce ellerinizi sık sık yıkayın.

Hepatit A hakkında daha fazla bilgi edinin

Için semptomlar ve tedavi

1

Hepatit A hakkında daha fazlası

 1

)