HIV / AIDS tedavisi ve uyuşturucu

HIV / AIDS için tedavi yoktur, ancak virüs kontrolü için çeşitli ilaçlar kombinasyon halinde kullanılabilir. Her bir anti-HIV ilacı sınıfı virüsü farklı şekillerde bloke eder. Tek ilaçlara karşı bağışık olan HIV suşlarının oluşmasını önlemek için iki sınıftan en az üç ilaç birleştirmek en iyisidir.

Anti-HIV ilaçlarının sınıfları arasında

Tedaviye ne zaman başlanılacağı

HIV enfeksiyonu olan herkes, CD4 sayımına bakılmaksızın antiviral ilaçlar önerilmelidir.

Tedavi zor olabilir

HIV tedavisi, aşağıdaki durumlar için özellikle önemlidir

HIV tedavisi rejimleri, hayatınızın geri kalanında her gün belirli saatlerde birden fazla hap kullanmayı içerebilir. Yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Yaşlanmanın doğal bir parçası olan bazı sağlık sorunları, HIV bulaştığında yönetilmesi daha zor olabilir. Örneğin yaşla ilişkili kardiyovasküler, metabolik ve kemik koşullarında yaygın olan bazı ilaçlar, anti-HIV ilaçlarıyla iyi etkileşime girmeyebilir. İlaç aldığınız diğer koşullar hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz tedaviye verdiğiniz cevabı belirlemek için viral yükünüzü ve CD4 sayılarını izleyecektir. Viral yük, tedavinin başında test edilmeli ve daha sonra terapi süresince her 3-4 ayda test edilmelidir. CD4 sayıları her üç altı ayda bir kontrol edilmelidir.

Diğer hastalıklar ve tedavi

HIV tedavisi, viral yükünüzü tespit edilemeyecek kadar azaltacaktır. Bu, HIV’in gittiği anlamına gelmiyor. Bu, testin onu algılayacak kadar hassas olmadığı anlamına gelir. Viral yük bulgusu kesildiğinde HIV’i hala başkalarına gönderebilirsiniz.

Tedavi yanıtı