işitme kaybı

Yaşlandıkça (presbycusis) işitme kaybınız kademeli olarak görülür. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 55 ila 64 yaş arasındaki insanların yaklaşık yüzde 25’inde bir miktar işitme kaybı var. 65 yaşından büyük olanlar için işitme kaybı olanların sayısı neredeyse 1’de 2’dir.

Yüksek sesli yaşlara yaşlanma ve kronik maruz kalma, işitme kaybına neden olan önemli faktörlerdir. Aşırı kulak tıkacı gibi diğer faktörler kulaklarınızın seslerini iletmelerine geçici olarak engel olabilir;

Çoğu tip işitme kaybını tersine çeviremezsiniz. Bununla birlikte, sessiz, daha az farklı seslerle dolu bir dünyada yaşamak zorunda değilsiniz. Siz ve doktorunuz ya da işitme uzmanınız, duyduğunuz şeyi geliştirmek için adımlar atabilir.

İşitme kaybının belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

İşitme kaybınız aniden kesilirse, özellikle bir kulakta derhal tıbbi yardım isteyin.

Ne zaman bir doktor görmelisin

İşitme zorluğu günlük hayatınızı etkiliyorsa doktorunuzla konuşun. Eğer işitme kötüleşmiş olabilir

Nasıl duyuyorsun

İşitme kaybının bazı nedenleri arasında, iç kulakta hasar, kulak kiri birikmesi, enfeksiyonlar ve rüptüre bir kulak zarması sayılabilir. İşitme kaybının nasıl olduğunu anlamak için, nasıl duyduğunuzu anlamanız yardımcı olabilir.

İşitme, ses dalgaları kulağınızın içindeki yapılara ulaştığında gerçekleşir; burada ses dalgası titreşimleri beyninizin ses olarak algıladığı sinir sinyallerine dönüştürülür.

Kulaklık üç ana alanda oluşur: dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Ses dalgaları dış kulaktan geçer ve kulak zarında titreşime neden olur. Kulak zarları ve orta kulaktaki üç küçük kemik, titreşimleri iç kulağa doğru ilerledikçe artırır. Orada, titreşimler iç kulaktaki salyangoz şeklindeki bir yapıda (koklea) sıvı akar.

Kokleadaki sinir hücrelerine bağlanan binlerce küçük kıl, ses titreşimlerini beyne iletilen elektrik sinyallerine dönüştürmeye yardımcı olur. Farklı seslerin titreşimleri bu küçük kılları farklı şekillerde etkiler ve sinir hücrelerinin beyne farklı sinyaller göndermesine neden olur. Bir sesi diğerinden nasıl ayırt edersiniz.

İşitme kaybı nasıl ortaya çıkabilir

İşitme kaybının nedenleri arasında

İç kulakta hasar. Yaşlanma ve yüksek sese maruz kalma, beyine ses sinyalleri gönderen kokleadaki kıllar veya sinir hücrelerinde aşınma ve yıpranmaya neden olabilir. Bu tüyler veya sinir hücreleri hasar gördüğünde veya kaybolduğunda, elektrik sinyallerinin verimli bir şekilde iletilmez ve işitme kaybı oluşur. Daha yüksek tonlar size boğulabilir.

Arka plan gürültüsüne karşı sözcükleri seçmeniz zorlaşabilir. Kalıtım sizi bu değişikliklere daha yatkın hale getirebilir. Bu tip işitme kaybı kalıcı sensorinöral işitme kaybı olarak bilinir.

İç kulağınızdaki kılları ve sinir hücrelerini kaybedebilecek veya kaybedebilecek faktörler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Tipik bir gün boyunca ne tür desibel seviyelerine maruz kalacaksınız? Size bir fikir vermek için çevrenizdeki sesleri bu özel seslerle ve bunlara karşılık gelen desibel düzeyleriyle karşılaştırın

Ortak seslerin yüksekliğini karşılaştırma

Aşağıda işitme koruması olmadan maruz kalabileceğiniz maksimum ses seviyesi ve ne kadar süreyle vardır.

İşitme kaybı, yaşam kalitesiniz üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. İşitme yetersizliği olan yaşlı erişkinlerde yaygın olarak bildirilen sorunlar şunları içerir:

Ne yazık ki, işitme kaybıyla etkilenen insanların çoğu, bu zorluklarla tedaviye başlamadan önce yıllarca yaşamaktadırlar ya da hiçbir zaman hiç tedavi aramak zorunda kalmamaktadırlar. İşitme kaybınızı reddederek veya sosyal etkileşimlerden çekerek baş etmeye çalışırsanız, bu da sizi sevenler için kalıcı sorunlara neden olabilir.

İşitme kaybınız olduğundan kuşkulanıyorsanız, doktorunuzu arayın. İlk değerlendirmeden sonra doktorunuz size bir işitme uzmanına (odyolog) başvurabilir.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğimize karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

İşitme kaybı için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Maksimum ses maruz kalma süreleri

Doktorunuz size, aşağıdakileri içeren bir dizi soru sormanız muhtemeldir:

İşitme kaybını teşhis koymaya yönelik testler aşağıdakileri içerebilir:

Ne yapabilirsin

Odyometre testleri. Bir sesli uzman tarafından yapılan daha kapsamlı testler sırasında, kulaklık takar ve bir kerede bir kulağa yönlendirilen sesleri duyarsınız. Sesolog, çeşitli tonlarda çeşitli sesler sunar ve sesi her duyduğunuzda belirtmenizi ister.

Her sesi neredeyse hiç duyamayacağınızı öğrenmek için hafif seviyelerde tekrarlar. İşitme engelliler de işitme yeteneğinizi belirlemek için çeşitli kelimeler sunacaktır.

İşitme probleminiz varsa yardım alabilirsiniz. Tedavi işitme kaybınızın nedeni ve şiddetine bağlıdır.

Seçenekler şunları içerir:

Tedavi almak kalitesini dramatik bir şekilde artırabilir. İşitme cihazları kullanan insanlar bu avantajları bildirir

Bu ipuçları, işitme kaybınıza rağmen daha kolay iletişim kurmanıza yardımcı olabilir

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

İşitme kaybını önleme, gürültüye bağlı işitme kaybını önlemenize ve yaşa bağlı işitme kaybını önlemenize yardımcı olabilecek adımları içerir

Doktorunu ziyaret et

Tedavinin faydaları