Kadın infertilite hastalığı

İnfertilite, çiftlerin en az bir yıl başarılı bir şekilde cinsel ilişki ile hamile kalmaya çalıştıkları anlamına gelir. Kadın infertilitesi, erkek infertilitesi veya ikisinin kombinasyonu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milyonlarca çiftin etkilenmesine neden olur. Çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’i hamile kalmakta veya başarılı bir şekilde doğum yapmakta zorlanıyor.

İnfertilite, kadın infertilite faktörlerinden zamanın yaklaşık üçte biri ve erkek infertilite faktörlerinin yaklaşık üçte birinden kaynaklanmaktadır. Geri kalanlarda neden bilinmiyor veya erkek ve dişi faktörlerin birleşimi.

Belirtiler

Kadın infertilitesinin nedeni teşhis koymak zor olabilir, ancak birçok tedavi mevcuttur. Tedavi seçenekleri temel soruna bağlıdır. Tedaviye her zaman gerek yoktur – birçok infertil çiftler kendiliğinden bir çocuğu düşünmeye devam edecektir.

30’lu yaşların başında iseniz, doktorların çoğu, herhangi bir test veya tedaviye başlamadan önce en az bir yıl hamile kalmaya çalışmanızı önerir .; 35-40 yaşlarındaysanız, altı ay denedikten sonra endişelerinizi doktorunuzla tartışın .; 40 yaşından büyükseniz, doktorunuz test veya tedaviye hemen başlamak isteyebilir.

Kısırlığın başlıca belirtisi, bir çiftin hamile kalmasının yetersizliğidir. Çok uzun (35 gün veya daha fazla), çok kısa (21 günden az) adet düzensiz veya olmayan menstruasyon döngüsü, kadın infertilitesiyle ilişkili olabilen bir ovülasyon eksikliği belirtisi olabilir. Başka dışarıya doğru işaret veya semptomlar olmayabilir.

Ne zaman yardım aramak, kısmen yaşınıza bağlı.

Siz veya eşiniz doğurganlık problemleri yaşarsanız veya düzensiz ya da acı verici dönemler, pelvik inflamatuvar hastalık, tekrar tekrar düşükler, kanser öncesi tedavi veya endometriyozis hikayeniz varsa, doktorunuz ayrıca test veya tedaviye başlamak isteyebilir.

Ovulasyona ihtiyacınız var. Gebelik elde etmek için, yumurtalıklarınızın bir yumurta üretmesi ve bunun yumurtlamayla ilgili bir işlemi bırakması gerekir. Doktorunuz menstrüel siklüslerini değerlendirmenize ve yumurtlamayı onaylamanıza yardımcı olabilir .; Eşinizin sperm ihtiyacı duyuyor. Çoğu çift için, eşinizin hastalık veya ameliyat geçmişi olmadıkça bu sorun değildir. Doktorunuz eşinizin sperminin sağlığını değerlendirmek için bazı basit testler yapabilir .; Normal ilişki kurmanız gerekiyor. Doğurganlık döneminiz sırasında düzenli cinsel ilişki kurmanız gerekir. Doktorunuz, döngüsü süresince en verimli olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir .; Açık fallop tüplerine ve normal uterusunuza ihtiyacınız var. Yumurta ve sperm fallop tüplerinde buluşur ve gebelik büyümek için sağlıklı bir yere ihtiyaç duyar.

Hamile olmak için, bu faktörlerin her biri esastır

İki yumurtalıktan biri olgun bir yumurta bırakır .; Yumurta fallop tüpü tarafından alınır .; Sperm rahim ağzından rahim ağzına kadar ve fallop tüpüne yüzerek yumurtanın gübrelemesi için.; Döllenmiş yumurta fallop tüpünden uterusa gider.; Döllenmiş yumurta rahim içinde büyümekte ve büyümektedir.

Sebepler

Hamilelik yaşanması için, kompleks insan üreme sürecinin her bir parçası doğru yerinde olmalıdır. Bu süreçteki adımlar aşağıdaki gibidir

Kadınlarda, bu işlemi herhangi bir aşamada birtakım faktörler bozabilir. Kadın infertilitesine bu faktörlerden bir veya birkaçı neden olur.

Yumurtlama bozuklukları, yani nadiren ya da hiç yumurtlamadığınız anlamına gelir, infertil çiftlerin yüzde 25’inde infertiliteye neden olur. Bunlara hipotalamus veya hipofiz bezi tarafından üreme hormonlarının düzenlenmesindeki kusurlar veya yumurtalıktaki sorunlar dahildir.

Fallop tüpleri zarar gördüğünde veya tıkandığında, spermleri yumurta almaya veya döllenmiş yumurtanın uterusa geçmesini engellerler. Fallop tüpünde hasar veya tıkanıklık nedenleri şunları içerebilir:

Endometriyoz, rahimde normal olarak büyüyen dokular implantalaştırıldığında ve başka yerlerde yetiştiğinde ortaya çıkar. Bu ekstra doku büyümesi ve cerrahi olarak çıkarılması, tüpü tıkayarak yumurta ve sperm birleşmesini önleyecek yara izine neden olabilir. Döllenmiş yumurtanın implantasyonunu kesintiye uğratarak uterusun astarını da etkiler. Durum, doğurganlığı, sperm veya yumurta hasarı gibi daha az doğrudan yollarla da etkiliyor gibi görünüyor.

Risk faktörleri

Birçok uterin veya servikal nedenler, implantasyona müdahale ederek veya düşük yapma ihtimalini artırarak doğurganlığı etkiler.

Polikistik over sendromu (PCOS). PCOS’da, hipotalamusta, hipofiz bezinde ve yumurtalıklarda karmaşık değişiklikler meydana gelir ve bu da yumurtlamayı etkileyen bir hormon dengesizliği oluşturur. PCOS insülin direnci ve obezite, yüz veya vücutta anormal saç büyümesi ve akne ile ilişkilidir. Kadın infertilitesinin en yaygın sebebidir .; Hipotalamik disfonksiyon. Follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) – her ay yumurtlamayı uyaran sorumlu iki hormon adet döngüsü sırasında spesifik bir şekilde pituiter bez tarafından üretilir. Aşırı fiziksel ya da duygusal stres, çok yüksek ya da çok düşük vücut ağırlığı ya da son zamanlarda önemli miktarda kilo alımı ya da kaybı, bu örüntüsü bozabilir ve ovulasyonu etkileyebilir. Bu sorunun ana işareti düzensiz veya eksik dönemlerdir .; Prematür over yetmezliği. Genellikle vücudunuzun yumurtalık dokularına yanlışlıkla saldırdığı ya da kemoterapi gibi genetik problemler ya da çevresel hasarlardan dolayı yumurtalıklarınızın erken kaybedilmesi ile oluşan bir otoimmün yanıtla ortaya çıkar. Yumurtalık tarafından yumurta üretme kabiliyetinin yanı sıra 40 yaşın altındaki östrojen üretiminin azalmasına neden olur .; Çok fazla prolaktin. Daha az sıklıkta, hipofiz bezi östrojen üretimini düşüren ve infertiliteye neden olabilecek aşırı prolaktin üretimine (hiperprolaktinemi) neden olabilir. Çoğunlukla bu, hipofizdeki bir sorundan kaynaklanır, ancak başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlarla da ilgili olabilir.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Bazı durumlarda infertiliteye neden olmaz. Her iki tarafta da birkaç küçük faktörün birleşiminin bu açıklanamayan doğurganlık sorunlarının temelini oluşturması mümkündür. Belirli bir yanıt almaktan sinir bozucu olmasına rağmen, bu sorun zamanla kendini düzeltebilir.

Pelvik inflamatuar hastalık, klamidya, gonore veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı uterus ve fallop tüplerinin enfeksiyonu; Karında veya pelvisde, döllenmiş bir yumurtanın implante edildiği ve uterus yerine fallop tüpünde gelişmeye başladığı ektopik gebelik cerrahisi de dahil olmak üzere önceki ameliyat; Pelvik tüberküloz, tüm dünyada tüp bozukluğunun önemli bir nedenidir, ancak Birleşik Devletlerde seyrek olarak görülür

Yumurtalıklar, fallop tüpleri, uterus, serviks ve vajina dişi üreme sistemini oluşturur.

İyi huylu polipler veya tümörler (fibroidler veya miyomlar) uterusta yaygındır ve bazı tipler fallop tüplerini bloke ederek veya implantasyonu keserek doğurganlığı zayıflatabilir. Bununla birlikte, miyom veya polip gösteren birçok kadın hamile kalabilir .; Endometriozis skarlanması veya rahim içindeki iltihap implantasyonu bozabilir .; Anormal şekilde şekillendirilmiş bir rahim gibi, doğumdan itibaren ortaya çıkan uterus anormallikleri, hamilelik döneminde veya hamilelik döneminde sorunlara neden olabilir .; Servikal stenoz, servikal daralma, kalıtsal bir malformasyona veya serviksin hasar görmesine neden olabilir .; Bazen serviks, spermin rahim ağzından uterusa geçmesine izin vermek için en iyi mukus türünü üretemez.

Testler ve teşhis

Yumurtalıklar, fallop tüpleri, uterus, serviks ve vajina dişi üreme sistemini oluşturur.

Her menstrüel döngüsü sırasında bir yumurta yumurtalıklardan birisi tarafından salınır (yumurtlama). Yumurta fallop tüpüne gider. Döllenme gerçekleşecekse, vajina içine boşaltılmış sperm, uterusa ve yumurta içine bir sperm nüfuz eden fallop tüpüne doğru yüzmelidir. Döllenmiş yumurta daha sonra rahime girer ve kendini astarın içine gömer (endometriyum).

Yaş. Artan yaşla birlikte, bir kadının yumurtalarının kalitesi ve miktarı düşmeye başlar. 30’ların ortalarında, folikül kaybı hızı hızlanır ve bu sayede, daha az sayıda ve daha kötü kalitede yumurta elde edilir ve bu da gebeliği zorlaştırır ve düşük yapma riskini arttırır. Sigara içmek. Serviks ve fallop tüplerinize zarar vermenin yanı sıra, sigara içimi, düşük ve ektopik gebelik riskinizi arttırır. Ayrıca, yumurtalıklarınızı yaşlandırmanız ve yumurtalarınızı erken eritip hamilelik kabiliyetinizi düşürdüğünüz düşünülmektedir. Fertilite tedavisine başlamadan önce sigarayı bırakın .; Ağırlık. Aşırı kiloluysanız veya önemli ölçüde kilolu iseniz, normal ovülasyona engel olabilir. Sağlıklı bir vücut kütle indeksi (BMI) elde etmek, ovülasyon sıklığını ve gebelik olasılığını artırdığı gösterilmiştir; Cinsel tarih. Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar fallop tüpüne hasar verebilir. Birden fazla partnerle korunmasız ilişki olması, daha sonra doğurganlık sorunlarına neden olabilecek bir cinsel yolla bulaşan hastalık (STD) sözleşme yapma şansınızı arttırır .; Alkol. Ağır içme, ovulasyon bozuklukları ve endometriozis riski ile ilişkilidir.

Belirli faktörler infertilite riski yüksektir, buna aşağıdakiler dahildir:

Adet döngülerinizi ve ilişkili semptomlarınızı birkaç ay boyunca çizin. Bir takvim veya elektronik bir cihazda, döneminizin başlaması ve durması ve servikal mukusun nasıl göründüğünü kaydedin. Siz ve eşinizin ilişki kurduğunuz günleri not edin .; Alınan herhangi bir ilaç, vitamin, şifalı ot veya diğer takviyelerin bir listesini yapın. Dozları ve ne sıklıkta kullandığınıza ekleyin .; Önceki tıbbi kayıtları getirin. Doktorunuz hangi testleri yaptığınızı ve hangi tedavileri denediğinizi bilmek isteyecektir .; Bir dizüstü bilgisayar veya elektronik cihazı yanınıza getirin. Ziyaretiniz sırasında bir sürü bilgi alabilirsiniz ve her şeyi hatırlamak zor olabilir .; Hangi soruları soracağınızı düşünün. Vaka süresi dolunca önce en önemli soruları listeleyin.

Bir infertilite değerlendirmesi için muhtemelen bir üreme endokrinologu göreceksiniz – çiftlerin gebe kalmasını engelleyen bozuklukların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor. Doktorunuz büyük olasılıkla hem sizin hem eşin için infertilite için potansiyel nedenleri ve muhtemel tedavileri belirlemek için değerlendirmek isteyecektir.

Randevunuza hazırlanmak için

Gebe kalmayı umarsak ne zaman ve ne sıklıkla cinsel ilişkiye girelim ?; Hamile kalma şansınızı arttırmak için yapabileceğimiz bir yaşam tarzı değişikliği var mı ?; Herhangi bir test yapmanızı tavsiye ediyor musunuz? Öyleyse, ne tür? Gebe kalma becerisini artırabilecek ilaçlar var mı? İlaçlar hangi yan etkileri doğurabilir? Tedavi seçeneklerimizi detaylı olarak açıklar mısınız? Durumumuzda hangi tedaviyi öneriyorsunuz ?; Hamilelikte çiftlere yardım için başarı oranınız nedir ?; Sahip olabileceğimiz herhangi bir broşür ya da basılı materyale sahipsiniz mi ?; Ziyaret etmek için hangi web sitelerini önerirsiniz?

Tedaviler ve İlaçlar

Sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Ne zamandır hamile kalmaya çalışıyorsunuz ?; Ne sıklıkta cinsel ilişkiniz var? Hiç hamile kaldın mı? Eğer öyleyse, o gebeliğin sonucu ne oldu? Pelvik veya abdominal ameliyatlarınız oldu mu ?; Herhangi bir jinekolojik koşul için tedavi aldınız mı? İlk yaşınıza hangi yaşlarda başladınız ?; Ortalama olarak, adet döngüsünün başlangıcından sonraki adet döngüsünün başlangıcına kadar kaç gün geçer? Göğüs hassasiyeti, abdominal şişkinlik veya kramp gibi adet öncesi semptomlar yaşıyor musunuz?

Doktorunuzdan bilgi tekrar etmesini veya takip soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzun veya diğer sağlık uzmanlarının isteyebileceği bazı potansiyel sorular şunlardır:

Başa çıkma ve destek

Makul bir süre içerisinde gebe kalamadıysanız, infertilitenin daha ileri değerlendirilmesi ve tedavisi için doktorunuzdan yardım isteyin.

Doğurganlık testleri şunları içerebilir:

Yumurtlama testi. Bir tezgah üstü ovülasyon tahmini kiti – evde yapabileceğiniz bir test – yumurtlamadan önce meydana gelen lüteinizan hormon (LH) dalgalanmasını algılar. Evde yumurtlama testleri olumlu yönde olmasaydı, ovülasyondan sonra üretilen bir hormon olan progesteron için kan testi, ovuladığınızı belgeleyebilir. Prolaktin gibi diğer hormon seviyeleri de kontrol edilebilir .; Histerosalpingografi. Histeroalografi sırasında rahim içine röntgen kontrastı enjekte edilir ve uterin boşluğun normal olup olmadığını ve sıvının geçip geçmediğini belirlemek için bir röntgen çekilir (röntgen filmi) Rahim ağzından çıkar ve fallop tüplerinizden dökülür. Anormallikler varsa, muhtemelen daha fazla değerlendirmeye ihtiyacınız olacak. Birkaç kadında, testin kendisi dölvermeyi muhtemelen dışarı atıp fallop tüplerini açarak geliştirebilir .; Yumurtalık rezerv testi. Bu test, yumurtlamaya uygun yumurta kalitesini ve miktarını belirlemeye yardımcı olur. Yumurta sarfiyatı riski altındaki kadınlar – 35 yaşından büyük kadınlar dahil – bu dizi kan ve görüntüleme testine sahip olabilirler .; Diğer hormon testleri. Diğer hormon testleri, yumurtlama hormonlarının yanı sıra üreme süreçlerini kontrol eden tiroid ve hipofiz hormonlarını kontrol eder .; Görüntüleme testleri. Pelvik ultrason uterin veya fallop tüp hastalığına yakalanır. Bazen düzenli bir ultrasonda görülmeyen uterusta ayrıntıları görmek için histerosonografi (kendi-tur-o-suh-NOG-ruh-ücreti) kullanılır.

Önleme

Durumunuza bağlı olarak, nadiren testleriniz şunları içerebilir:

Kadın kısırlığı hakkında daha fazla bilgi edinin

Kısırlığınızın nasıl tedavi edildiği nedene, yaşınıza, kısır olduğunuz süreye ve kişisel tercihlere bağlıdır. İnfertilite karmaşık bir bozukluk olduğu için, tedavide önemli finansal, fiziksel, psikolojik ve zaman taahhütleri bulunmaktadır. Bazı kadınların doğurganlığı düzeltmek için yalnızca bir veya iki terapiye ihtiyaçları olmasına rağmen, gebe kalmadan önce birkaç farklı tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Tedaviler doğurganlığın iyileştirilmesine, ilaçla veya ameliyat yoluyla denenebilir veya gelişmiş tekniklerle üremeye yardımcı olabilir.

Ovulasyonu düzenleyen veya indükleyen doğurganlık ilaçları, ovulasyon bozuklukları nedeniyle infertil olan kadınların başlıca tedavisidir. Genel olarak, yumurtlamayı tetiklemek için doğal hormonlar olan follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormonu (LH) gibi çalışırlar. Ayrıca daha iyi bir yumurta veya ekstra yumurta veya yumurta teşvik etmeye çalışmak için yumurtlayan kadınlarda da kullanılırlar. Doğurganlık ilaçları aşağıdakileri içerebilir:

Doğurganlık ilaçlarını kullanmak bazı riskleri taşır;

Birkaç ameliyat prosedürü problemleri düzeltebilir veya aksi halde kadın doğurganlığı geliştirebilir. Bununla birlikte, bugün doğurganlık için cerrahi tedaviler nadirdir, diğer doğurganlık tedavilerinin başarısı büyüktür. İçerirler

Kadın infertilitesi hakkında daha fazlası

Üreme yardımının en yaygın kullanılan yöntemleri arasında

Kadın infertilitesiyle uğraşmak fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilir. İnfertilite testi ve tedavisinin iniş çıkışlarıyla başa çıkabilmek için bu stratejileri göz önünde bulundurun

Yakında veya gelecekte hamile kalmayı düşündüğünüz bir kadınsanız, normal doğurganlık şansınızı artırabilirsiniz.

Için semptomlar ve tedavi

1

Diğer görüntüleme testleri. Belirtilerinize bağlı olarak, doktorunuz uterin veya fallop tüp hastalığını aramak için bir histeroskopi isteyebilir; Laparoskopi. Bu minimal invaziv cerrahi, göbeğinizin altına küçük bir kesi yapmak ve fallop tüpleri, yumurtalıklar ve rahminizi incelemek için ince bir görüntüleme cihazı yerleştirmektir. Laparoskopi, fallop tüplerinin endometriozis, yara izi, tıkanma veya düzensizliklerini ve yumurtalıklar ve rahimdeki sorunları belirleyebilir; Genetik test. Genetik test, infertiliteye neden olan genetik bir kusur olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

 1

Kromifen sitrat. Klomifen sitrat (Clomid, Serophene) ağız yoluyla alınır ve yumurta içeren bir yumurtalık follikülünün büyümesini teşvik eden daha fazla FSH ve LH’yi salmak için hipofiz bezine neden olarak ovülasyonu uyarır; Gonadotropinler. Daha fazla hormon salmak için hipofiz bezi uyarmak yerine, bu enjekte edilen tedaviler yumurtalıkları doğrudan uyarır. Gonadotropin ilaçları arasında insan menopozal gonadotropin veya hMG (Repronex, Menopur) ve FSH (Gonal-F, Follistim AQ, Bravelle) bulunur. Hepsi birden fazla yumurta üretimini teşvik etmek için harekete geçer. Bir başka gonadotropin, insan koryonik gonadotropin (Ovidrel, Pregnyl), yumurtaları olgunlaştırmak ve ovulasyon sırasında salınımlarını tetiklemek için kullanılır; Metformin. Metformin (Glükofaj, diğerleri), insülin direncinin infertiliteye neden olduğu bilinen veya şüphe edilen bir vakada, genellikle PCOS tanısı alan kadınlarda kullanılır. Metformin, insülin direncini geliştirmeye yardımcı olur, bu da ovülasyonun daha fazla ortaya çıkmasına neden olabilir .; Letrozol. Letrozole (Femara) aromataz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir ve klomiffen’e benzer bir şekilde çalışır. Letrozol yumurtlamaya neden olabilir. Bununla birlikte, bu ilacın erken gebelik üzerindeki etkisi henüz bilinmemektedir, bu nedenle ovülasyon indüksiyonu için diğerleri kadar sık ​​kullanılmamaktadır .; Bromokriptin. Bromokriptin (Parlodel, Cycloset) yumurtalık problemleri hipofiz bezinin aşırı prolaktin üretimi (hiperprolaktinemi) nedeniyle ortaya çıktığı zaman kullanılabilir.

)

Katlar ile gebelik. Ağız yoluyla alınan ilaçlar çok düşük bir katlanma riski taşır (% 10’dan az) ve çoğunlukla ikizler için risk taşır, ancak şansınız enjekte edilebilir ilaçlarla yaklaşık yüzde 15 ila 20 artıracaktır. Enjekte edilen doğurganlık ilaçları ayrıca üçlü veya daha fazla (birincil çoğul gebelik) yüksek risk taşır. Genellikle taşıdığınız fetus sayısı arttıkça, erken doğum yapma riski, düşük doğum ağırlığı ve daha sonra gelişimsel sorunlar ortaya çıkabilir. Bazen ayarlayıcı ilaçlar, çok sayıda folikül gelişirse, katlar riskini düşürebilir. Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS). Yumurtlamak için enjekte edilebilir doğurganlık ilaçlarının kullanımı, yumurtalıkların şişip ağrılı olduğu OHSS’ye neden olabilir. Belirti ve semptomlar tipik olarak haftada bir sürer ve hafif karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, kusma ve diyare içerir. Ancak hamile kalırsanız, belirtiler birkaç hafta sürebilir. Nadiren, hızlı kilo alımına, aşırı ağrılı yumurtalıklara, karında sıvıya ve nefes darlığına neden olabilecek daha ciddi bir OHSS formunun geliştirilmesi mümkündür; Over tümörlerinin uzun vadeli riskleri. Doğurganlık uyuşturucu kullanan kadınların çoğunda yapılan çalışmalar, uzun vadede risk altında olanların az sayıdadır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, başarılı bir gebelik olmadan 12 ay veya daha fazla doğurganlık ilacı alarak kadınların yaşamın ilerleyen aşamalarında sınırda yumurtalık tümörü riski taşıdıklarını ileri sürmektedir. Hiç hamile olmayan kadınlarda over tümörü riski yüksektir, bu nedenle tedavi yerine altta yatan sorunla ilişkili olabilir. Bununla birlikte, başarı oranları ilk birkaç döngüde tipik olarak daha yüksek olduğu için, ilaçların yeniden değerlendirilmesi her birkaç ayda bir kullanın ve en başarılı olan tedavilere konsantre olmak uygun görünür.

Laparoskopik veya histeroskopik cerrahi. Bu ameliyatlar gebelik oranlarını düşüren anormallikleri ortadan kaldırabilir veya düzeltebilir. Bu, anormal uterin şekli düzeltmek, endometrial polipleri ve uterin boşluğu veya pelvik veya uterin adhezyonlarını eksilten bazı miyom tiplerini gidermek içerebilir. Bu, gebelik elde etme şansınızı artırabilir .; Tubal ligasyon reversal cerrahisi (mikroskobik). Bir kadın tüplerini kalıcı kontrasepsiyon (tüp ligasyonu) için bağladıktan sonra, onları tekrar bağlamak ve doğurganlığı düzeltmek için cerrahi yapılabilir. Doktorunuz bunun için iyi bir adayın olup olmadığınızı veya tüp bebek gübrelemesinin (IVF) sizin için daha iyi bir seçim olabileceğini belirleyebilir .; Boru ameliyatları. Fallop tüpleriniz tıkalı veya sıvı ile (hidrosalpinks) doldurulursa, yapışıklıkları gidermek, bir tüpü genişletmek veya yeni bir tüp açılması için laparoskopik ameliyat yapılabilir. Bununla birlikte, nadiren yapılır, çünkü gebelik oranları genellikle IVF ile daha iyidir. Hidrosalpinx için tüplerinizin çıkarılması (salpenjektomi) veya tüpleri uterusa yaklaştırmak IVF ile gebelik şansınızı artırabilmektedir.

İntrauterin inseminasyon (IUI). IUI sırasında, milyonlarca sağlıklı sperm rahim zamanında ovulasyon zamanına yerleştirilir .; Yardımcı üreme teknolojisi. Bu yöntemler, bir kadından olgun yumurta alınmasını, onları bir laboratuarda bir tabakta bir erkeğin spermiyle döllenmesini ve daha sonra döllenmeden sonra embriyoların uterusa aktarılmasını içerir. IVF en etkili yardımcı üreme teknolojisidir. Bir IVF döngüsü birkaç hafta sürer ve sık kan testleri ve günlük hormon enjeksiyonu gerektirir.

Hazır ol. İnfertilite testi ve tedavilerinin belirsizliği zor ve stresli olabilir. Doktorunuzdan, sizin ve eşinizin her biri için hazırlayabilmeniz için seçtiğiniz terapiye ilişkin adımları açıklamasını isteyin. Süreci anlamak, endişenizi azaltmanıza yardımcı olabilir .; Destek isteyin. Kısırlık derinden kişisel bir konu olabilmesine rağmen, eşinizle iletişime geçin, destek için aile bireylerini veya arkadaşlarınızı kapatın. Birçok çevrimiçi destek grubu, infertilite ile ilgili konuları tartışırken gizliliğinizi korumanıza izin verir. Duygusal yük sizin ya da eşiniz için çok ağırlaşırsa profesyonel yardım isteyin .; Egzersiz yapın ve sağlıklı bir diyet yeyin. Ilımlı bir egzersiz rutini ve sağlıklı bir diyet tutmak, görünümünüzü geliştirebilir ve doğurganlık sorunlarına rağmen yaşamınızı sürdürmeye odaklanmanızı sağlayabilir .; Diğer seçenekleri düşünün. İnfertilite tedavisi sürecinde olabildiğince erken – evlat edinme, donör sperm veya yumurta veya hatta çocuk sahibi olmayan – alternatifleri belirleyin. Bu, tedaviler sırasında anksiyete ve hayal kırıklığı oluşmazsa hayal kırıklığını azaltabilir.

Normal bir ağırlık koruyun. Aşırı kilolu ve kilolu kadınlar, ovulasyon bozuklukları riski altındadır. Kilo vermeniz gerekiyorsa, orta derecede egzersiz yapın. Haftada yedi saatten fazla yoğun egzersiz, azalmış yumurtlamayla ilişkilendirilmiştir .; Sigarayı bırakmak. Tütün, genel sağlığınızdan ve fetüsün sağlığından bahsetmiyorum, doğurganlık üzerinde çok olumsuz etkilere sahiptir. Eğer sigara içiyorsanız ve gebelik düşünüyorsanız, şimdi çıkın .; Alkol kaçının. Ağır alkol kullanımı doğurganlığın azalmasına neden olabilir. Ve herhangi bir alkol kullanımı gelişmekte olan bir fetüsün sağlığını etkileyebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, alkolden kaçınınız ve hamile kaldığınız sürece alkol almayınız .; Stresi azalt. Bazı çalışmalar psikolojik stres yaşayan çiftlerin infertilite tedavisinde daha düşük sonuç verdiğini göstermiştir. Yapabiliyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce hayatınızda stres azaltmanın bir yolunu bulun .; Kafeini sınırla. Bazı hekimler günde 200 ila 300 miligramdan daha az miktarda kafein alımını sınırlamaktadır.