kalp hastalığı

Kalp hastalığı, kalbinizi etkileyen çeşitli koşulları tanımlar. Kalp hastalığı şemsiyesi altındaki hastalıklar, koroner arter hastalığı, kalp ritmi sorunları (aritmiler) ve doğum yaptığınız kalp kusurları (konjenital kalp kusurları) gibi kan damarı hastalıklarını içerir.

“Kalp hastalığı” terimi genellikle “kardiyovasküler hastalık” terimi ile birbirlerinin yerine kullanılır. Kardiyovasküler hastalık genellikle, kalp krizine, göğüs ağrısına (angina) veya felce neden olabilen daralmış veya tıkanmış kan damarlarını içeren durumları belirtir. Kalbinizin kas, vana veya ritmini etkileyen diğer kalp rahatsızlıkları da kalp rahatsızlığı olarak düşünülür.

Kalp hastalığının birçok formu önlenebilir veya sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle tedavi edilebilir.

Kalp hastalığı belirtileri sahip olduğunuz kalp hastalığının türüne bağlıdır.

Kardiyovasküler hastalık, kalp, beyin veya vücudunuzun diğer kısımlarının yeterli kan almasını önleyen, daralmış, tıkanmış veya sertleşmiş kan damarları nedeniyle oluşur. Kardiyovasküler hastalık belirtileri, erkekler ve kadınlar için farklı olabilir. Örneğin erkekler göğüs ağrısı yaşama eğilimi gösterir; kadınlarda nefes darlığı, mide bulantısı ve aşırı yorulma gibi belirtiler görülme olasılığı daha yüksektir.

Kan damarlarındaki kalp hastalığının belirtileri (aterosklerotik hastalık)

Belirtileri şunları içerebilir:

Anormal kalp atışlarının neden olduğu kalp rahatsızlığı belirtileri (kalp aritmileri)

Kalp krizi, angina, inme veya kalp yetmezliği olana kadar kardiyovasküler hastalık teşhisi konmayabilir. Kardiyovasküler semptomları izlemek ve endişeleri doktorunuzla tartışmak önemlidir. Kardiyovasküler hastalık bazen düzenli sınavlarla erken bulunabilir.

Kalp ritim bozukluğu anormal bir kalp atışıdır. Kalbiniz çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz atılabilir. Kalp ritim bozukluğu belirtileri şunları içerebilir:

Ciddi konjenital kalp kusurları – doğduğunuz kusurlar – genellikle doğumdan hemen sonra belirginleşir. Çocuklarda kalp defekti belirtileri şunları içerebilir:

Daha az ciddi konjenital kalp defekti genellikle çocuklukta veya yetişkinlikte teşhis edilmez. Doğal kalp kusurlarının işaretleri ve semptomları genellikle hayati tehlike oluşturmayan şu şekildedir:

Kalp kusurlarının neden olduğu kalp hastalığı belirtileri

Kardiyomiyopati, kalp kasının kalınlaşması ve sertleşmesidir. Kardiyomiyopatinin erken evrelerinde hiçbir belirtiniz olmayabilir. Durum kötüleştikçe belirtiler şunları içerebilir:

Üç çeşit kalp enfeksiyonu var

Her enfeksiyon türü ile hafif değişen kalp enfeksiyon belirtileri şunları içerebilir:

Kalpte doğrudan kan akışını açmak ve kapatmak için kalpteki dört valf (aort, mitral, pulmoner ve triküspid valfler) bulunur. Valfler, daralmaya (darlık), sızıntıya (yetersizlik veya yetmezlik) veya yanlış kapanmaya (prolapsus) yol açan çeşitli koşullarla hasar görebilir.

Hangi kapağın düzgün çalışmadığına bağlı olarak, kapakçık kalp hastalığı belirtileri genellikle şunları içerir:

Zayıf kalp kasının neden olduğu kalp rahatsızlığı belirtileri (dilate kardiyomiyopati)

Bu kalp rahatsızlığı belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım isteyin

Kalp hastalığı erken tespit edildiğinde tedavisi kolaydır, bu nedenle kalp sağlığınız ile ilgili endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Kalp rahatsızlığı geliştirme konusunda endişeleriniz varsa, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımları doktorunuzla konuşun. Ailenizin kalp hastalığı öyküsü varsa, bu özellikle önemlidir.

Bulunduğunuz yeni belirtilere ya da semptomlara dayanarak kalp rahatsızlığınız olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza randevu alın.

Kalbiniz bir pompadır. Göğsünüzün merkezinin biraz sol tarafında bulunan yumruğunuzun büyüklüğü hakkında kaslı bir organdır. Kalbiniz sağa ve sola bölünmüştür. Bölüm oksijen bakımından zengin kanları, oksijen açısından zayıf kanla karıştırmadan korur. Vücudunuzda dolaştırıldıktan sonra oksijene zayıf kan kalbe döner.

Kalbinizdeki dört valf, kanınızın sadece bir yol açarak ve yalnızca ihtiyaç duydukları zaman açarak doğru şekilde hareket etmesini sağlar. Düzgün çalışabilmesi için vana düzgün şekilde oluşturulmalı, her taraftan açılmalı ve sızıntı olmaması için sıkıca kapatılmalıdır. Dört valf

Dövülen bir kalp, sürekli bir döngüde daralır ve rahatlar.

Kalp enfeksiyonlarından kaynaklanan kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalbinizin elektrik kabloları, oksijen bakımından zengindir kan ile sürekli oksijen zayıf kan değişimi kontrol eden dayak tutuyor. Bu değişim sizi canlı tutar.

Kalp hastalığının nedenleri kalp hastalığının türüne göre değişir.

Kapak kalp hastalığının neden olduğu kalp hastalığı belirtileri

Kardiyovasküler hastalık, farklı kalp ya da kan damar problemlerine atıfta bulunsa da, terim genellikle ateroskleroz (astr-ur-o-skluh-ROE-sis), kalp ya da kan damarlarına zarar vermek anlamına gelir; Arterler. Plak birikimi arter duvarlarınızı kalınlaştırır ve sertleştirir ve damarlarınızın organ ve dokularına olan kan akışını önleyebilir.

Ateroskleroz ayrıca kardiyovasküler hastalığın en yaygın nedenidir. Buna, sağlıksız bir diyet, egzersiz eksikliği, kilolu olma ve sigara içme gibi düzeltilebilir sorunlar neden olabilir.

Anormal kalp ritminin (aritmiler) yaygın nedenleri veya aritmilere yol açabilecek durumlar

Normal, sağlıklı bir kalbe sahip sağlıklı bir kişide, elektrik şoku veya yasadışı uyuşturucu kullanımı gibi bazı dış tetikleyici olmadan ölümcül bir aritmanın gelişmesi pek olası değildir. Birincil derecede sağlıklı bir kişinin kalbi, yaralı dokunun bir alanı gibi bir aritmiye neden olan herhangi bir anormal durumdan uzak olduğu için.

Bununla birlikte, hastalıklı veya deforme olmuş bir kalpte, kalbin elektriksel uyarıları düzgün şekilde başlamayabilir veya kalpten geçemez, aritmilerin gelişme olasılığı artar.

Kalp kusurları, genellikle bebek rahmindeyken oluşur. Kalp kusurları, kalp geliştikçe, gebelikten yaklaşık bir ay sonra ortaya çıkabilir, kalpteki kan akışını değiştirir. Bazı tıbbi durumlar, ilaçlar ve genler kalp kusurlarına neden olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kalp kusurları yetişkinlerde de gelişebilir. Yaşlandıkça, kalbinizin yapısı değişebilir ve kalp kusuruna neden olabilir.

Kardiyomiyopatinin nedeni, kalp kasının kalınlaşması veya büyümesi, türüne bağlı olabilir

Perikardit, endokardit ve miyokardit gibi kalp enfeksiyonlarına, bakteri, virüs veya kimyasal gibi tahriş edici bir madde kalp kasına ulaştığında ortaya çıkar. Kalp enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri arasında

Kalp kapakçıklarının birçok nedeni vardır. Kapak hastalığı ile doğmuş olabilirsiniz veya valfler gibi koşullarla hasar görebilirler.

Kalp nasıl çalışır?

Kalp kapakçıkları

Kalp hastalığının gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

Kalp atışları

Kalp hastalığının komplikasyonları

Elektrik sistemi

Bazı kalp hastalığı türleri randevu alınmadan keşfedilecek – örneğin, bir çocuk ciddi bir kalp hastalığı ile doğmuşsa doğumdan hemen sonra tespit edilecektir. Diğer vakalarda kalp rahatsızlığı, kalp krizi gibi acil durumlarda teşhis edilebilir.

Kalp hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız veya ailenizin geçmişi nedeniyle kalp hastalığı riskinizden endişeleniyorsanız, aile doktorunuza danışın. Bir kalp uzmanına (kardiyolog) sevk edilebilirsiniz.

İşte size randevu hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Kalp hastalığı için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size, örneğin

Sigarayı bırakmak, sağlıklı besinler yemek yapmak ve fiziksel olarak daha aktif olmak gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için asla erken değildir. Bunlar, kalp rahatsızlığına ve komplikasyonlarına karşı öncelikli savunma hatlarıdır.

Kalp hastalığınızı teşhis etmeniz gereken testler, doktorunuzun hangi koşullarda olabileceğini düşündüğünüz koşullara bağlıdır. Sahip olduğunuz kalp rahatsızlığı ne olursa olsun, doktorunuz herhangi bir test yapmadan önce muhtemelen bedensel bir muayene yapacak ve kişisel ve aile tıbbı geçmişinizi soracaktır. Kan tahlilleri ve göğüs röntgeni yanı sıra kalp rahatsızlığını teşhis etmek için yapılan testler arasında şunlar sayılabilir:

Kalp hastalığı tedavileri duruma göre değişir. Örneğin, bir kalp enfeksiyonunuz varsa, muhtemelen antibiyotik verilir. Genel olarak, kalp rahatsızlığının tedavisi genellikle

Çeşitli kalp hastalıkları nedenleri

Kalp hastalığı, bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak iyileştirilebilir – hatta engellenebilir. Aşağıdaki değişiklikler, kalp sağlığını iyileştirmek isteyenlere yardımcı olabilir

Kolestrolünü kontrol et. 20’li yaşlarındayken ve en azından her beş yılda bir temel kolestrol testi için doktorunuza danışın. Ailenizde yüksek kolesterol varsa daha önce denemeye başlamanız gerekebilir. Test sonuçlarınız istenilen aralıkta değilse, doktorunuz daha sık ölçüm yapmasını isteyebilir.

Kardiyovasküler hastalığın nedenleri

Çoğu insan, LDL düzeyini yılda 130 miligramın (mg / dL) veya litre başına 3,4 milimolun (mmol / L) altında tutmayı hedeflemelidir. Kalp rahatsızlığı için başka risk faktörleriniz varsa, LDL’yi 100 mg / dL’nin (2.6 mmol / L) altında tutmayı hedeflemelisiniz. Kalp hastalığı açısından çok yüksek risk altındaysanız – zaten kalp krizi geçirmiş veya şeker hastalığınız varsa – daha düşük bir LDL seviyesi hedefliyorsanız – 70 mg / dL’nin (1.8 mmol / L) altında.

Hareket. Egzersiz, sağlıklı bir kilo vermek ve kontrol altına almak, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonu – kalp rahatsızlığı için olan tüm risk faktörlerine – yardımcı olur. Bir kalp ritim bozukluğu veya kalp kusurunuz varsa, yapabileceğiniz etkinlikler üzerinde bazı kısıtlamalar olabilir, bu nedenle doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzun önerdiği gibi, haftanın en günlerinde 30 ila 60 dakika arasında fiziksel aktiviteyi hedefleyin.

Ayrıca, düzenli tıbbi muayeneler yapın. Erken teşhis ve tedavi, bir ömür boyu daha iyi kalp sağlığı için bir aşamaya gelebilir.

Sizi hayal kırıklığına uğrattığınızı, rahatsız ettiğinizi veya üzgün olduğunuzu veya sevdiğiniz kişinin kalp hastalığı olduğunu öğrenebilirsiniz. Neyse ki, kalp hastalıklarıyla başa çıkmaya veya durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olan yollar vardır. Bunlar arasında

Kalp kusurları gibi bazı kalp rahatsızlıkları önlenemez. Bununla birlikte, kalp hastalığını artırabilecek aynı yaşam biçimi değişiklikleri yaparak diğer pek çok kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kalp ritim bozukluğu nedenleri

Konjenital kalp kusurlarının nedenleri

Doktorunu ziyaret et

Kardiyomiyopati nedenleri

Kalp enfeksiyonu nedenleri

Kapak kalp hastalığının nedenleri

Ne yapabilirsin

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bu arada ne yapabilirsiniz