Kemik sağlığınız için egzersiz yapmak

Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Sağlıklı kemikler için her yaşta hayati önem taşıyan egzersiz, osteoporozu tedavi etmek ve önlemek için önemlidir. Egzersiz, kemik sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda kas gücünü, eşgüdümünü ve dengesini de arttırır ve genel sağlık durumunu iyileştirir.

Kasa gibi, kemik daha güçlü hale gelerek egzersize cevap veren canlı bir dokudur. Düzenli olarak egzersiz yapmakta olan genç kadınlar ve erkekler genelde daha fazla kemik kütlesi (maksimum kemik yoğunluğu ve gücü) elde etmeyenlerden daha yüksek olurlar. Çoğu insan için, kemik yığını, yaşamın üçüncü on yılında pik yapar. O zamandan sonra, kemik kaybetmeye başlayabiliriz. 20 yaşından büyük kadınlar ve erkekler, düzenli egzersiz ile kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Egzersiz, kas güçlerini, eşgüdümünü ve dengesini korumamızı sağlar; bu da düşmeleri ve ilgili kırıkları önlemeye yardımcı olur. Bu, yaşlı yetişkinler ve osteoporoz teşhisi konmuş insanlar için özellikle önemlidir.

Kemikleriniz için en iyi egzersiz, yerçekimine karşı sizi zorlayan ağırlık taşıyan türdür. Ağırlık egzersizlerine örnek olarak kilo eğitimi, yürüme, yürüyüş, koşu, merdiven tırmanışı, tenis ve dans sayılabilir. Ağırlık taşımayan egzersiz örnekleri yüzme ve bisiklet içerir. Bu faaliyetler güçlü kaslar inşa etmeye ve sürdürmeye yardımcı olur ve mükemmel kardiyovasküler faydalar sağlar, ancak kemiklerinizi kullanmanın en iyi yolu değildir.

Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya obezite gibi sağlık sorunlarınız varsa veya 40 yaşından büyükseniz düzenli egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın.

Cerrah Genel Sekreterine göre, optimum hedef, çoğu gün, tercihen günlük olarak fiziksel aktivitenin en az 30 dakikadır.

Vücudunu dinle. Bir egzersiz rutini başlatırken, başlangıçta bir miktar kas ağrınız ve rahatsızlığınız olabilir, ancak bu acı verici veya 48 saatten fazla sürmemelidir. Olursa, çok çalışıyor olabilirsiniz ve rahatlamanız gerekiyor. Göğüs ağrısı veya rahatsızlığınız varsa egzersiz yapmayı bırakın ve sonraki egzersiz seansınızdan önce doktorunuza danışın.

Osteoporozunuz varsa hangi faaliyetlerin sizin için güvenli olduğunu doktorunuza sorun. Düşük kemik kütlesi varsa, uzmanlar, egzersizlerini veya esnek, bükülmüş veya bükülmüş aktivitelerden kaçınarak omurganızı korumanızı önermektedir. Ayrıca, bir kemik kırma riskini azaltmak için yüksek etkili egzersizlerden kaçınmalısınız. Ayrıca, etkinliğin doğru ilerlemesini öğrenmek, kasları güvenli bir şekilde nasıl gerdirmek ve güçlendirmek ve zayıf duruş alışkanlıklarını düzeltmek için bir egzersiz uzmanıyla danışmak isteyebilirsiniz. Bir egzersiz uzmanı, egzersiz fizyolojisi, beden eğitimi, fizik tedavi veya benzeri bir uzmanlık derecesine sahip olmalıdır. Osteoporozlu kişilerin özel ihtiyaçlarını bilip bilmediğini sormaya dikkat edin.

Unutma, egzersiz osteoporozu önleme veya tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Kalsiyum ve vitamin D bakımından zengin bir diyet gibi, egzersiz her yaşta kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Ancak uygun egzersiz ve diyet tıbbi koşullar, menopoz veya tütün kullanımı ve aşırı alkol tüketimi gibi yaşam tarzı seçeneklerinden kaynaklanan kemik kaybını durdurmak için yeterli olmayabilir. Kemik sağlığınız hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kemik mineral yoğunluğu testi için aday olup olmayacağınızı tartışın. Düşük kemik kitlesi teşhisi konduğunuzda, hangi ilaçların kemiklerinizin güçlü olmasına yardımcı olabileceğini sorun.

Osteoporoz ve İlgili Kemik Hastalıkları; Ulusal Kaynak Merkezi, bu yayının hazırlanmasında Ulusal Osteoporoz Vakfının desteğini onaylamaktadır.

Bu yayın, burada tartışılan sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla ilgili bilgileri içerir. Bu yayın geliştirildiğinde, mevcut en güncel (doğru) bilgileri içeriyorduk. Bazen ilaçla ilgili yeni bilgiler yayımlanır.

Uyuşturucular @ ataccessdata./scripts/cder/drugsat. İlaçlar @ ‘a; Onaylanmış ilaç ürünlerinin aranabilir kataloğu.

Theernment Pub. 15-7879-E

2 AMS Dairesi; Bethesda, MD 20892-3676; Telefon: 202-223-0344; 800-624-BONE (2663); TTY: 202-466-4315; Faks: 202-293-2356; E-posta: theernmentBoneInfo@mail.theernment; Kemikler.örneğin

Kendi dilinizde veya başka bir dilde mevcut kaynaklar hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa theernmentBoneInfo@mail.theernment adlı ülkedeki Osteoporoz ve İlgili Kemik Hastalıkları Ulusal Kaynak Merkezi @ ile temasa geçin.

Osteoporoz ve İlgili Kemik Hastalıkları Merkezi – Ulusal Kaynak Merkezi, hastaları, sağlık uzmanlarını ve halkı metabolik kemik hastalıklarıyla ilgili kaynaklara ve bilgilere önemli bir bağ sağlar. ORBD ~ NRC ülkesinin misyonu, bu hastalıkların önlenmesi, erken tespiti ve tedavisi ile bunlarla başa çıkma stratejileri konusunda bilgi ve anlayışı artırmaktır.

Egzersiz Osteoporozu ve İlgili Kemik Hastalıkları Ulusal Kaynak Merkezi Ulusal Artrit ve Kas İskelet Sistemi ve Cilt Hastalıkları tarafından desteklenmektedir.

(Thenessment) ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanının (HHS) bir bileşenidir.

Kemik yayınlarımızın çoğunun çevrimiçi olması mümkündür. Bazıları basılı olarak mevcuttur. Size postalanacak kemik bozuklukları üzerine yayınlar sipariş etmek ister misiniz ?; Online sipariş formumuzu ziyaret edin.

En İyi Kemik Yapısı Egzersizi

Egzersiz İpuçları

Komple Osteoporoz Programı

Bilginize