Kızarıklık belirtileri

En hafif ısı döküntüsü şekli (miliaria crystallina) cildin üst katındaki ter kanallarını etkiler. Bu form, kolayca akan, berrak, sıvı dolu kabarcıklar ve buruşuklar (papüller) ile işaretlenir; deride daha derinlerde ortaya çıkan bir tipe (miliaria rubra) bazen dikenli ısı denir. Belirtiler ve semptomlar, kırmızı çarpmalar ve etkilenen bölgede kaşıntı veya kaşıntı içerir; bazen, miliaria rubra’nın sıvı içeren keseleri (veziküller) iltihaplanır ve pus dolu olur (püstüler). Bu forma miliaria pustulosa adı verilir. Isıya maruz kalmanın (miliaria profunda) daha seyrek bir şekli derinin daha derin bir tabakası olan dermişi etkiler. Ter bezi dışına ter dökülerek deriye sızdı ve tüylerin yumrularına benzeyen sağlam renkli lezyonlara neden oldu.

Isıya yakma türleri

Yetişkinler genellikle deri katlannda ve giysilere sürtünmeye neden olan ısı döküntüleri geliştirir. Bebeklerdeki döküntü esas olarak boyun, omuzlar ve göğüste bulunur. Koltukaltı bölgelerinde, dirsek kırışıklarında ve kasıklarda da görülebilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Miliaria türleri tıkanmış ter kanallarının ne kadar derinlerine göre sınıflandırılır. Her türe ait belirtiler ve semptomlar değişir.

Isıya kızarıklık genellikle cildi soğutarak ve ona neden olan ısınmadan kaçınarak iyileşir. Eğer siz veya çocuğunuzun belirtileri birkaç günden daha uzun sürerse, deri döküntüsü kötüleşiyor gibi görünüyorsa veya enfeksiyon belirtileri fark ederseniz

Etkilenen bölge çevresinde artan ağrı, şişme, kızarıklık veya sıcaklık, lezyonlardan boşalan Pus, koltukaltı, boyun veya kasıktaki şişmiş lenf nodları, ateş veya titreme