Kovanlar ve anjioödem

Ürtiker (ur-tih-KAR-e-uh) olarak da bilinen kurdeşen, küçük lekelerden çapı birkaç inç büyük lekelere kadar değişebilen kaşıntılı kaplamalara neden olan bir cilt reaksiyonudur. İyileşme, belirli gıdalara, ilaçlara veya diğer maddelere maruz bırakılarak tetiklenebilir.

Anjioödem, cildinizdeki derin katmanları, genellikle gözlerinizin ve dudaklarınızda etkileyen şişme ilişkili bir tiptir. Çoğu vakada, ürtiker ve anjioödem zararsızdır ve tedavisi olmadan bile kalıcı iz bırakmaz.

Kafan ve anjioödem için en yaygın tedavi antihistaminik ilaçtır. Şişkinlik boğazınızı veya dili hava yolunuzu tıkamak için neden oluyorsa ciddi anjiyoödem hayati tehlike oluşturabilir.

Kovan ile ilişkili kaynaklar

Çoğu kovan 24 saat içinde kaybolur. Kronik kovan aylarca ya da yıllarca sürebilir.

Anjioödem

Anjiyoödem, cildinizin daha derin katmanlarını etkileyen, kovanlara benzer bir reaksiyondur. Genellikle gözlerinizin, yanaklarınızda veya dudaklarınızda görülür. Anjioödem ve kovanlar ayrı ayrı veya aynı anda oluşabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Anjioödemin belirtileri ve semptomları

Genellikle evdeki hafif kınık vakalarını veya anjioödem vakalarını tedavi edebilirsiniz. Belirtileriniz birkaç günden fazla sürerse doktorunuza görünün. Boğazınızın şiştiğini hissediyorsanız veya nefes borusunun sorun yaşıyorsanız acil bakım isteyin.

Hives ve anjioödem neden olabilir

Hives ve anjioödem sık görülür. Kovanlar ve anjioödem riski yüksek olabilir

Ne yapabilirsin

Şişme, boğazınıza veya dile hava yolunuzu tıkaması durumunda, ciddi anjiyoödem hayati tehlike oluşturabilir.

Aile doktorunuzu veya birinci basamak hekiminizi görerek başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda randevu ayarlamasını talep ettiğinizde derhal bir cilt hastalık uzmanı (dermatolog) veya bir alerji uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak zemin çok sık olduğundan, iyi hazırlanmasına yardımcı olabilir. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinize yardımcı olacak bazı ipuçları.

İşaretleriniz ve belirtileriniz oluştuğunda ve ne kadar süre kaldığınızı yazınız. Ayrıca, aldığınız alışverişi yapan vitamin, bitkiler, takviyeleri ve tezgah üstü ilaçları içeren tüm ilaçların bir listesini yapın. Daha da iyisi, orijinal şişeleri ve dozajların ve talimatların yazılı bir listesini alın.

Doktorunuza sormak istediğiniz soruları yazın. Doktorunuzun söylediği bir şeyi anlamadığınızda soru sormaktan veya konuşmaktan korkmayın. Kovanlar ve anjioödem için, sormak isteyebileceğiniz sorular şunlardır:

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Doktorunuz sana bir takım sorular soracaktır, örneğin

Doktorunuz halen mevcutsa, ağız kuruluğunuzu veya şişme bölgelerini inceleyecek ve muhtemel nedenleri belirlemek için dikkatli tıbbi geçmişi alacaktır. Bazı durumlarda, doktorunuz bir alerji cilt testi önerebilir. Doktorunuz kalıtsal anjioödemden şüpheleniyorsa, belirli kan proteinlerinin seviyelerini ve işlevlerini kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.

Belirtiler hafifse, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Çoğu kovan vakası ve anjiyoödem kendiliğinden temizlenir. Ancak tedavi şiddetli kaşıntı, ciddi rahatsızlık veya devam eden semptomları hafifletir.

Kovanlar ve anjioödem tedavileri şunları içerebilir:

Ağır bir kovan atağı veya anjiyoödem atağı geçirmek için, acil servise gidip acil bir epinefrin enjeksiyonuna (adrenalin tipi) ihtiyacınız olabilir. Ciddi bir saldırı ya da saldırılarınız tekrarlanırsa, tedavinize rağmen doktorunuz acil durumlarda epinefrini kendi kendinize enjekte etmenizi sağlayacak kalem benzeri bir cihaz taşımış olabilir.

Hafifçe kovan veya anjiyoödem yaşıyorsanız, bu ipuçları belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir

İlaçlar

Kafanların veya anjioödem yaşanma olasılığını düşürmek için aşağıdaki önlemleri alın

Acil Durumlar

Doktorunu ziyaret et