Osteoporozu Nasıl Yenerim ‘

62 yaşındaki Judi Paxton, osteoporoz teşhisi konan şokundan bahsetti.

Dört yıl önce İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyordum. Sabah sekiz saatten gece altı ya da yedi güne kadar gündeme sıkışıp kaldım. Günışığı hiç görmedim ve hiç egzersiz yapmadım çünkü sürekli çalışmakla meşguldüm.

“Ama bir milyon yıl sonra hayat tarzımın kemik sağlığımı etkileyebileceğini düşünmedim.”

Sonra bir gün ayak bilek büküldüğümde kocamla birlikte yolda yürüyordum. Bir an hissettim ve yere düştüm. Kocam beni A & E’ye götürdü ve ayak bileğimin kırıldığı ortaya çıktı.

İlk işaretler

Kemiklerinizin yoğunluğunu ölçen bir DEXA (veya DXA) taraması için yerel kırma irtibat servisinden sevkedildim. Bölgemizde, kırığı olan 50 yaş üstü herkes için bunu yapar. Yapılması gereken mantıklı bir şey olduğunu düşündüm, ama bir dakikalığına kemiklerimde bir sorun olduğunu düşünmedim.

“Hizmet çok meşgul olduğu için randevuyu almak yaş aldı, ancak nihayet ayak bileğimi kırdığımdan sekiz ay sonra taramayı yaptılar, gerçekten bir röntgen filmine çok benzedi. Vücudumun bir bölümünü. ”

Bitirdikten sonra bana orada olduklarını söylediler ve sonra osteoporoz vardı (kemiklerin zayıf ve kırılgan hale gelmesi). Şoka girdiğimi duyduğumda.

Bana aklıma gelebilecek bir şey olduğunu hiç anlamamıştı. Ailemde hiç kimse osteoporoz geçirmedi ve kadınların menopoz sonrasında daha fazla risk altında olduğunu bilmiyordum.

Klinikteki personel çok nazik davranıyordu. Bana osteoporoz hakkında bazı broşürler verdi ve beni fizyoterapistlere yönlendirdi.

Gerçekten hayatımın sonu olduğunu biliyordum sanıyordum. Düşündüm ki: ‘Kemiklerim çok kırılgan ki artık bir şey yapamıyorum. Eğer düşersem bir şeyleri kırarım. ‘ Korkunç bir duygudu.

Şok teşhisi

“Beni ölçtükleri fizyofonları görmeye gittiklerinde dengemi kontrol ettim ve genel olarak bana baktılar … Ayrıca 12 güçlendirme ve denge egzersiz dersi serisi için de beni çağırdılar.”

Fizyolardan birine ne kadar endişe duyduğumu söylediğimde, “Olmamak şart değil – eğer anlattığım her şeyi yaparsanız, kemik yoğunluğunuzu artırabilirsiniz” dedi.

Bunu duyduktan sonra, hiçbir şeyi bitirmedim. O zamana kadar kemiğinizin sağlığını iyileştirebildiğini fark etmemiştim. ‘Evet, bunu yapabilirim’ diye düşündüm. O andan itibaren çok olumlu hissettim ve fizikçilerin söylediği her şeyi yapmaya başladım.

Derslerde, bileklerimizi, omuzlarımızı ve sırtlarımızı güçlendirmek için duvara baskı uyguluyorduk. Hafif ağırlıkları ve esneme bantlarını kullanarak kaslarımızı güçlendirdik, aynı zamanda düşük bir basamakta adım atıp, bazı tempolu yürüyüş yürüdük.

Bir sandalyenin arkasına tutunurken dengeler de yaptık. Her zaman iki fizik hepimizi izledi ve bizimle çok dikkat etti.

Güven veren haberler

“Sınıflar sona erdiğinde, yerel forum yetkilileri tarafından bu forumun yardımıyla çalıştırılan Yaşam Sınıfları’na sevkedildim.Bu sebeple biraz daha kırılgan insanlar için özel egzersiz sınıfları, osteoporoz, Artrit, astım veya kalp krizinden sonra tekrar iyi olduklarını söyledi.

Mümkün olduğunca sağlıklı bir diyet yemeye başladım. Kemiklerime kalsiyum sağlamak için daha fazla süt ve yoğurtum vardı. Cips yerine, kalsiyum için de iyi olan bir avuç aromalı badem olurdu. D vitamini için bol miktarda yumurta ve yağlı balık yedim ve elimden geldiğince gün ışığına çıktı. Ayrıca günde iki kez kalsiyum ve D vitamini içeren tabletler aldım.

Düşüşümden bir yıl sonra işten vazgeçmeye karar verdim. İlk önce sağlığımı koymam gerektiğini fark ettim. Bu, egzersiz yapmaya, dışarıda kalmaya ve genellikle taksit almak için kullanabileceğim anlamına geliyordu.

Osteoporoz teşhisi konduktan iki yıl sonra başka bir DEXA taraması yaptım. Kemik yoğunluğum yüzde 14 oranında arttı. Çok mutlu ve heyecanlıydım.

Sadece kemiğinizin sağlığını iyileştirmenin tamamen mümkün olduğunu gösterir. Fizyolardan söylenenlerimi yaptım ve kemik sağlığım çok gelişti. Aslında omurgada osteopaenia (daha düşük kemik yoğunluğu) olmasına rağmen ben osteoporoz daha fazla sahip olmakla meşgul değilim.

Artık çalışmadığım için bahçede çok zaman geçiriyorum. İyi bir şey çünkü sizi gün ışığına çıkarır ve ağırlık taşıma egzersizi içerir.

Ben de haftada üç egzersiz dersine gidiyorum – iki pilates sınıfı ve kolay devre sınıfı. Eğitmenlerle konuşmak ve özellikle omurgam için yapılmış farklı egzersizleri istemek için bir nokta oluşturuyorum.

Sağlıklı diyet

Göründüğü kadar komikti, bileğimi kırmak çok şanslıydım. DEXA taraması için gitmediysem, kemiklerim daha da kötüye gitmiş olurdu. Kırık irtibat servisi için çok şükür.

“Durumumda kendimi bulan herkese umudumuz olmaz derim, çaba sarf ettiğiniz sürece – doğru şeyleri yiyip, egzersiz yaparak ve gün ışığında dışarı çıkarsanız – konuyu geliştirebilirsiniz.” Osteoporoz tanısı konurken Dünyanın sonu olmalı “dedi.

20/02 /

20/02 /

Kemik güçlendirici egzersizleri ve kemik dostu yemek ipuçları ile, kemiklerini 65 yaşın üstünde nasıl güçlü ve sağlıklı tutabilirim?

Kemik güçlendirici diyet, egzersiz ve yaşam tarzı önerileri ile menopoz sırasında ve sonrasında kemiklerinizi sağlıklı tutun

Güçlü kalmak

Önümüzdeki 10 yıl içinde osteoporoz riski ve bir kemik kırılması durumunda çalışın

Osteoporoz

Düşme tehlikesi var mı? Zamanlanmış kalk ve git testi

65 yaşın üzerindeki güçlü kemikler

Menapoz ve Kemik Sağlığı

Bir kemik kırma riski altında mısın?