Östrojen (vajinal yol) önlemleri

Bu tıbbın istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Her yıl doktorunuzu görmeyi düşünün, ancak bazı doktorlar daha sık ziyaret yapmak zorundalar.

Vaginal östrojenlerin kadınlarda meme kanseri riskini arttırıp artırmadığı henüz bilinmiyor. Göğüslerinizi olağandışı topaklar veya taburculuk için düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir sorunu doktorunuza bildirin. Doktorunuzun önerdiği şekilde bir mamografi (göğüslerin röntgen resmi) yapılmalıdır.

Düzenli pelvik muayeneniz (pap smear) olması önemlidir. Doktorunuz size bu sınavın ne sıklıkla yapılacağını söyleyecektir.

Yüksek tansiyonunuz, yüksek kolesterolünüz (kan içindeki yağlar) veya şeker hastalığınız varsa, tütün kullanıyorsanız veya fazla kiloluyorsanız doktorunuzla konuşun. Kalp hastalığına yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir.

Şans düşük olsa da, östrojen kullanımı yumurtalık veya rahim (rahim) kanseri alma şansınızı artırabilir. Sağlık profesyonelinize düzenli ziyaretler yapmak, bu ciddi yan etkileri erkenden belirlemenize yardımcı olabilir.

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilacı derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Herhangi bir laboratuvar testi yapmadan önce bu ilacı kullandığınızdan sorumlu doktora söyleyin, çünkü bazı test sonuçları etkilenebilir.

Vajinal kremler veya fitiller için

Estradiol vajinal ekler veya halkalar için