Saç dökülmelerinin nedenleri

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 kıl atar. Bu genellikle saç derisinin saç dökülmesine neden olmaz, çünkü yeni saç aynı anda büyür. Saç dökülmesi, saç dökülmesi ve dökülme döngüsü bozulduğunda veya kıl folikülü yıkıldığında ve skar dokusu ile değiştirildiğinde ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamış olabilir, ancak genellikle aşağıdaki etkenlerden bir veya birkaçıyla ilişkilidir

Aile geçmişi (kalıtım)

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik denen kalıtsal bir durumdur. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir paternlerde oluşur – erkeklerde saç çizgisi ve saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar

Kalıtım aynı zamanda saçlarını kaybetmeye başladığınız yaşı, saç dökülme oranını ve kellik miktarını da etkiler. Kalıp kellikleri erkeklerde en yaygındır ve pubertey kadar erken başlayabilir. Bu tip saç dökülmesi saç inceltme ve minyatürleştirme (saç yumuşak, ince ve kısa olur) içerebilir.

Çeşitli koşullar saç dökülmesine neden olabilir, aşağıdakileri de içerir:

Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, yüksek tansiyon ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar neden olabilir. Çok fazla A vitamini alımı da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi ayrıca

İlaçlar

Saç dökülmesinin diğer sebepleri