Saman nezlesi (alerjik rinit) kılavuzu – sebepler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Mevsimsel alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, hava yoluyla bulaşan polenlere ve küflere duyarlılığın yol açtığı, burun pasajlarının, boğazı ve göz zarının (konjonktiva) alerjiye bağlı bir iltihabıdır. Bu hava yoluyla bulaşan polenler çeşitli ağaç türlerinden, otlardan, yabani otlardan ve polenlerin böceklerden ziyade rüzgar tarafından taşınan diğer bitkilerden gelir. Farklı polen tipleri farklı insanlarda semptomları tetiklediğinden, her kişinin saman nezlesinde “mevsim” oldukça tahmin edilebilirdir ve alerji tetikleyen bitki çiçeklenme zamanlarıyla ilgilidir. Örneğin, ağaçların alerjenlerine alerjisi olan ve ılıman Kuzey Amerika’da yaşayan insanlar için, belirtiler genellikle Mart’tan Mayıs’a, ağaçların çiçek açtığı zaman kötüleşir. Yaban mersini alerjileri olan insanlar ağustos ayı ortasından ekim ayı ortasına kadar en kötü semptomlara maruz kalırken Haziran ve Temmuz ayları çimler alerjisi olan insanlar için en yoğun aylardır. Kalıplar nemli, karanlık koşullara bağlı olduğundan kalıplara alerjisi olan insanlar en az öngörülebilir alerji mevsimine sahip olma eğilimindedirler. Genelde semptomlarının sıcak, yağışlı havayla daha fazla ilişkili olduğunu keşfederler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu yaz ve sonbaharın en yoğun zaman olduğu anlamına gelir .; Saman nezlesi ve kız kardeşi rahatsızlığı, uzun süreli allerjik rinit (hayvan tüylerine, toz akarlarına veya hamamböceklerine yıl boyunca bir hassasiyet), ailenin alerjik öyküsü veya kişisel bir alerji ile ilgili durum geçmişi olan kişilerde en yaygın olanıdır; Egzama ve çocukluk çağı astımı. Şu anda, Birleşik Devletler’deki insanların yaklaşık% 20’si ya mevsimsel ya da uzun süreli alerjik rinit nedeniyle muzdarip. Mevsimsel alerjik rinit, her yaş grubundaki insanları etkileyebilmesine rağmen, semptomları genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde pik yapar .; Belirtiler; Saman nezlesi belirtileri genellikle 30 yaşından önce başlar. Genellikle şunları içerir; Hapşırma; Kaşıntılı ve burun akıntısı; Tıkalı burun; Kırmızı, kaşıntılı veya sulu gözler; Kaşıntı veya boğaz ağrısı

Belirtiler

Saman nezlesi belirtileri genellikle 30 yaşından önce başlar. Genellikle şunları içerir; Hapşırma; Kaşıntılı ve burun akıntısı; Tıkalı burun; Kırmızı, kaşıntılı veya sulu gözler; Kaşıntı veya boğaz ağrısı

Teşhis

Doktorunuz semptomlarını, özellikle onlara ne zaman sahip olduğunuzu ve dışarıda mı, yoksa içeride mi ortaya çıktığını soracaktır. Doktorunuz ayrıca, ailenizin alerjik geçmişi ve egzama, kovanlar ve astım da dahil olmak üzere allerjiyle ilgili koşulların kişisel geçmişiniz hakkında soracaktır.

Ne kadar sürer?

Saman nezlesinin belirtileri, rahatsız edici bitki çiçek açmaya başladığında her sene tekrar ortaya çıkabilir, ancak büyüdükçe azalmaya başlarlar. Bazı insanlar yetişkinliğe kadar saman nezlesi geliştirmezler.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Şüpheli allerjenlere maruz kalmanızı azaltarak saman nezlesi saldırılarını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Yardımcı olur

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Saman nezlesi tedavisi için en iyi yol allerjenlere maruz kalmayı en aza indirmek olsa da, polen gibi hava yoluyla bulaşan alerjenlerden tamamen kaçınılması neredeyse imkansızdır. Saman nezlesi ve semptomlarını tedavi etmek için hem reçeteli hem de reçetesiz olarak birçok ilaç vardır. Burun tıkanıklığını gidermek için psödoepedrin (Sudafed, Afrin ve diğer marka isimleri) gibi reçetesiz dekonjestan haplar kullanılabilir. Dekompresif burun spreyleri birkaç gün rahatlayabilir ancak üç günden fazla süreyle kullanıldığında tıkanıklığın artmasına neden olabilirler.

Ne zaman doktora gitmelisin

Saman nezlesine sahip olabileceğini düşünüyorsanız ve semptomlar normal günlük aktivitelerinize müdahale ediyorsa veya genel olarak sefil hissettirirseniz veya saman nezlesi varsa ve semptomlarınız mevcut ilaçlarınız tarafından kontrol edilmiyorsa doktorunuzu arayın.

Prognoz

Çoğu vakada saman nezlesi, allerjenlere maruz kalmayı en aza indirgeyerek ve bir veya daha fazla ilaçla tedavi ederek başarıyla idare edilebilir. Medikal tedavi olmadan, saman nezlesine yakalanmış insanların çoğu büyüdükçe semptomlarının giderek azaldığını bulurlar.