senin yeşillik yemek: artık bahane

Jana Kaplan tarafından

Şans annen (over) sebze pişirmek ve onları yemek için çöp olur nerede bir evde büyüdüm vardır. Günümüzde, ebeveynler genellikle farklı bir sorun var: Çocuklar derin kızarmış konum sürece, ahır soyunma yumuşatıldı ya da peynir ile kaplı … sebze seviyorum. Ama burada anlaşma: Hepimiz – evet, bu seni demektir! – (Sağlıksız ekstralar olmadan) düzenli olarak bazı yeşillik yemek gerekir.

Yani bir büyümüş olması ve yeşil-kaçınarak bahaneler üzerine olsun. Mazeretler gibi …

Ama … onlar iyi tadı yok. ciddi alerjik değilseniz, en azından sonsuza kadar plaka onları sürgüne önce Yeşiller çeşitli denemek için hiçbir sebep yok. Herkesin damak tadınızı farklıdır ve bizim tat tercihleri ​​zaman içinde değişebilir – böylece gıda denenmiş ve 11 yeni favori yemek olduğu ortaya dönüşebilir ne zaman nefret olabilir. Yani yeşillik ikinci (veya üçüncü ya da onuncu) şans verin.

Ama … pahalılar. olmayan organik ve organik sebzeler ayırt edelim. Organik olmayan sebze herhangi bir süpermarket bulunan ve nispeten ucuz olabilir. Organik sebzeler sentetik pestisit ve kimyasal gübre kaplı değil, ama onlar biraz pahalı yöntemlerdir. Organik yeşillik yemek zorunda değilsiniz. Onlar organik olmayan daha az pestisit kalıntısı var mı? Evet. onlar büyük sağlığına mutlaka gerekli mi? Yok hayır.

Ama … Ben yemek pişirmeyi bilmiyorum. Kim pişirme hakkında bir şey söyledi? Tabii, sebze (ve başka her şeyi) katılan yağ çeşit varken iyi tat eğilimindedir, ancak bir salata çiğ ya da bir yüzlü bazı meyve ya da yoğurt ile harmanlanmış zaman da lezzetli konum. Onları pişirmek gerekir gibi hissediyorsanız, yapışmaz sprey biraz ile kaplanmış oldu bir tavada bunları sautÃing deneyin. Işte!

Ama … Ben sağlık yararları var hangilerinin bilmiyorum. hepsi çeşit sağlık yararları olduğunu biliyorsun, değil mi? Yapraklı yeşillikler, marul, lahana ve ıspanak gibi, düşük kalori ve lif ve vitamin A, C ve K Brokoli zengin vitamin A ve C, hem de ve aynı zamanda potasyum fantastik bir kaynağıdır.

Sağlıklı, lezzetli tarifler ve Yeme Kuyu dergisi.

Tavuk, Çikolata, Salatalar, Tatlılar, Çorba