Sindiriminize yardımcı olmak için iyi yemekler

Arada bir kızartma veya boozy gecesi, kısa süren karın ağrısından daha fazla bir şey verme olasılığınız düşük. Ancak fazla sıkıştığınızdan ve sıkıntı çektiğinizden emin olabilirsiniz. İşte amaç için mide dostu bir diyet.

İngiltere’de çoğu insanın yeterince faydası olmaması nedeniyle daha fazla lif veya “pürüzlendirme” yemeyi denemek iyi bir fikirdir. Lif bakımından zengin bir diyet sindirime yardımcı olabilir ve kabızlığı önleyebilir. Günde 30 g lif önerilen diyet alımını hedefleyin.

Sağlıklı bir bağırsak için kepekli ekmek, kahverengi pirinç, meyve ve sebze, fasulye ve yulaf gibi çeşitli kaynaklardan elyaf gerekir.

Bazı insanlar hububi buluyor ve tahıllar şişkinlik ve irritabl bağırsak sendromu getiriyor. Böyle bir durumda, elyafınızı yerine meyve ve sebzeden alın.

Kabızlığı önlemek için lifi doldurun

Elyaf alımını artırmak için daha fazla bilgi edinin.

İçki, özellikle de su tutmak önemlidir. Atıkları sindirim sisteminizden geçirmeyi teşvik eder ve dışkıları yumuşatmaya yardımcı olur. Fiber bir sünger gibi davranır, su emer. Sıvı olmadan elyaf işini yapamaz ve kabızlık bulursunuz.

Yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olmanın iyi bir yolu her öğünde bir bardak su içmektir. Mide yanmasına neden olabileceğinden kafeinli içeceklerden kaçının.

Çikolata, hamburger ve kızarmış yiyecekler gibi yağlı gıdalar sindirmayi zorlar ve mide acısı ve mide ekşimesine neden olabilir. Yağlı kızartılmış gıdaları kesmek midenizin iş yükünü hafifletir.

Daha yalın et ve balık yemeyi deneyin, yağsız veya yarı yağsız süt içirin ve kızartma gıdalar yerine ızgara yapın.

Birçok kişi baharatlı yiyecekleri sever ve sindirim sistemini rahatsız etmez. Başkaları, karnındaki baharatlı yiyecekler olduğunda karnını rahatsız buluyor. Sadece mide yanması tetikleyen biber gibi ateşli yiyecekleri kavurmakla kalmaz. Daha hafif ama sarımsak ve soğan gibi lezzetli yiyecekler de getirebilir.

Sindirime yardımcı olmak için bol miktarda sıvı tüketin

Baharatlı gıdalar size mide ekşimesi, karın ağrısı veya ishal verirse, ileride onlara kolaylıkla geçin. Mide yanması veya irritabl bağırsak gibi bir probleminiz varsa bunlardan tamamen kaçının.

Bazı insanlar, belirli gıdaların sorunlara neden olduğunu bulurlar. Domates, narenciye, salata sosu ve gazlı içecek gibi asidik gıdalar mide yanmalarını tetiklerken, buğday ve soğan irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir.

Laktozu (sütteki şekeri) özümseyemezseniz süt içtikten veya krem, peynir, yoğurt ve çikolata da dahil olmak üzere süt ürünleri yedikten sonra rüzgar ve ishal gelişir.

Sindirim belirtilerinizi tetikleyen yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmaya çalışın. Belirtilerinize hangi gıdaların neden olduğunu bulmak için bir yol, bir gıda günlüğü tutmaktır.

Kafeinli kahve, kola, çay ve bazı gazlı içecekler gibi içecekler, midede asit artırır ve bazı insanlarda mide ekşimesi oluşturur. Genel olarak gazlı içecekler mide yanmasına neden olabilecek karını şişirmeye eğilimlidir.

Sağlıklı bir bağırsakta yağ azaltmak

Sindirim problemlerini daha az yapmak için, gazlı olmayan ve bitki çayları, süt ve sade su gibi kafein içermeyen içecekleri seçin. Kahve veya yapımcısı çayı olmadan yapamazsan, alımını günde 1-2 fincanla sınırlayın.

Probiyotikler “bağışık bakteriler” olarak adlandırılır ve bağırsakta doğal olarak bulunurlar ve irritabl bağırsak sendromuna ve gezgin ishale yardımcı olmak da dahil olmak üzere her türlü sindirim sağlığı faydasına bağlıdırlar.

Probiyotikleri takviyeleri (sağlıklı yiyecek dükkanlarından temin edilebilir) veya canlı yoğurtta (doğal bir kaynak olan) alabilirsiniz. Herhangi bir faydalı etki görmek için onları her gün en az dört hafta süreyle almanız gerekecek.

Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi.

21/06 /

21/06 /

Karın sıkıntılarından kaçınmak için baharat üzerinde kolaylaşın

Hizmetler

yer

Ne kadar içmeniz gerektiğini ve daha sağlıklı alkolsüz içeceklerin nasıl seçileceğini öğrenin

Birçok sağlık talebi probiyotikler hakkında yapılır. Ne zaman yardım edebileceklerini ve ne zaman şüpheci olabileceklerini öğrenin

Yağların doymuş yağlar ve doymamış yağlar gibi sağlıklı bir diyette oynadığı rol hakkında bilgi edinin

En iyi şekilde bakmanıza ve hissetmenize yardımcı olmak için sağlıklı, besleyici bir diyet nasıl elde edilebileceğinizi öğrenin.

Bağırsak problemi tetiklerine dikkat edin

Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerinin üstesinden nasıl geldiğinizi öğrenin

Sindirimi kolaylaştırmak için doğru içecekleri seçin

Karın dostu yoğurdu deneyin

Size yakın servisler

Su ve içecekler

Probiyotikler

Yağ: gerçekler

Beslenme ve diyet

Sindirim sistemi sağlığı